Lenka B.24. 4. 2019

Dobrý den, tatínkovi (71) byl před 3 lety diagnostikován Parkinsonský syndrom. Užívá tyto léky: Oprymea 2,1 mg (1-0-0), Ebixa 10 mg (1-0-0), Viregyt-K 100 mg (1-1-0). Třes nemá, pohybuje se zatím s obtížemi sám, má výraznou dyslalii. Má ale velké problémy s motáním hlavy, říká, že je to pocit, jakoby byl celý den na kolotoči. Neustále padá, motá se, celkem ho to paralizuje tak, že už skoro pořád sedí. Chtěla bych se zeptat, zda se s tím dá něco dělat, např. jinou kombinací léků - ošetřující lékař tvrdí, že ne (dojíždíme do Motole). Zkoušeli jsme Betaserc, ale bezúspěšně. CBD olej také bez výsledku. Děkuji za odpověď.

Hezký den, základem je pacienta dobře vyšetřit. Motání hlavy vůbec nemusí souviset se základní diagnosou. SONO karotid vyloučí zúžení mozek zásobnících tepen, EKG poruchu srdečního rytmu, vyšetření ve vestibulární poradně pak poruchou ústrojí rovnováhy. A ve fakultní nemocnici Motol jsou takové poradny hned dvě - na neurologické i ORL klinice. Pochopitelně předpokládám, že pacient dost a kvalitně pije a má normální krevní tlak. Hodně štěstí přeje T.Bruthans

MUDr. Mgr. Tomáš Bruthans