Janka15. 1. 2021

Dobrý den pane doktore, léčím se 13 let na urologii, pracoviště urologie jsem několikrát změnila, nyní jsem se svým urologem velmi spokojená, akorát mi neodpověděl úplně na všechny m otázky, tak to zkouším tady. Léčím se s retencemi moči (psychogenní příčina), ale někdy se vyčůrám, takže se docévkovávám večer, problém je ten, že mě zavádění cévky, i její vyndávání hrozně bolí a i když cévku vyndám, tak ještě něco dočůrám spontánně. Mám CH 16. Další problém je, že se mi chce čůrat hrozně často, v noci chodím tak 5-krát, proto jsem měla vloni jít na botulotoxin, ale kvůli Covidu se to zrušilo a i v budoucnu bych z toho měla strach, hlavně kvůli tomu cévkování, které mě bolí. Též mě pořád jakoby tlačí a zvláštně bolí močový měchýř a mám neustále záněty, které pořád léčím ATB. Už jsem z toho všeho zoufalá. Ještě na cystoskopii jsem měla nález cystitis cystica a metaplazii trigona. Co si o tom všem myslíte? Děkuji Vám předem za odpověď.

Dobrý den, obtíže, které udáváte jsou velmi komplexní a nemohu zaručit, že se je časem podaří všechny vyléčit. Péče o tyto pacienty je velmi komplikovaná, a ne vždy dokážeme pacientovi vyhovět a dostatečně pomoci, proto také pacienti často mění svého urologa jako ve vašem případě. Zpět k otázkám. Co se týče samocévkování (čistá intermitentní katetrizace -ČIK), tak v dnešní době již existují speciální katetry potažené gelem pro zvýšení komfortu a minimalizaci bolesti při cévkování. Ohledně častého močení které udáváte, je botulotoxin další metodou volby při léčbě tzv. hyperaktivního močového měchýře pokud nezabere běžná faramkoterapie pomocí tablet. Botulotoxin ve většině případů působí v řádu cca 1 roku, poté se aplikace musejí opakovat. Metaplazie urotelu je podkladem pro cystitis cystica, jde u zánětlivé postižení výstelky močového traktu, u žen se vyskytuje vícenásobně častěji než u mužů a způsobují opakující se infekce močových cest. Zvlášť pokud trpíte i hyperaktivním močovým měchýřem, a navíc se cévkujete, což nebývá častým jevem. Ve Vašem případě bych jistě doporučil kompletní urodynamické vyšetření. Držím palce. S pozdravem Vavřík.

MUDr. Tomáš Vavřík