Libuše Šramková11. 3. 2019

Dobrý den. Je mi 71 let, mám 2 operace bederní páteře, 4 titanové šrlouby L4/5, operace byla r. 2008 a 2014 pro následné uskřipniutí nervu a uvolnění nervu. všechno bylo dobré, dokonce jsem jezdila i na kole, až v r. 2002 jsem prodělala Boreliosu a došlo k napadení kloubů a následně mám Coxartrosu levé kyčle III stupně, a pravé koleno, kde mi 8 X tahali vodu z kolene. To koleno docela jde, ale ta kyčel mě bolí, zvláště při chůzi. Začaly mě z toho hrozně táhnout záda, v operované části, jak si ulevuji. Mám docela nadváhu, ale můj dotaz zní. Zda operace kyčle, nezhorší, ještě více má operovaná záda, Jak si budu ulevovat, pprotože nad operovanou a fixací šrouby, mám tu páteř také trochu hnutou. Bojím se, abych si ještě nepřivodila další komplikace. Protože vidím jak pacienti po operaci kyčle, chodí a kulhají. Děkuji za radu.

Dobrý den, pacienti po operaci zad mají často do 2 let recidivující obtíže, určitě vám nepřidává vaše váha, nevím kolik přesně nadváhu máte, v Německu začíná být pravidlem neoperovat plánované náhrady kloubu nad BMI 35, pokud tedy máte BMI vyšší, musíte zahájit režimová opatření a váhu redukovat. Stran přenesení zátěže po operaci kyčle je možná plná zátěž u všech implantátů-cementovaných a necementovaných ihned a tak tedy přenést zátěž na obě nohy a nekulhat. Samozřejmě výsledkem náhrady kloubu může být nestejná délka končetin . S pozdravem MUDr. M. Pastucha ​