Michal29. 2. 2020

Dobrý den, je mi 39, jsem po TEP kyčle. Operatér v Praze mi na 6 týdenní kontrole nejdříve pochválil rtg snímek, poté mi vynadal, když zjistil že chodím 2x denně na procházku cca po 20 minutách, celkem cca 2 km denně s berlemi. Prý mám výrazně ubrat, a to na dalších 6 týdnů, zátěž nepřidávat. po 3M nejdříve začít bez berlí. Rovněž mi řekl, že pravidlo 90 stupňů je napořád, co jsem prý čekal, výrazná omezení jsou do konce života. Přijdte za rok, nashledanou. Znamená to, že ponožky, tkaničky, zvedání už nikdy normálně? Operatér je dle referencí špička, tak tomu budu věřit, bohužel nekomunikuje a je velmi arogantní. Nevybíral jsem si ho, prostě mě k němu poslali (viděl mě 1x před operací na 5 minut). Ve svém věku jsem měl vyšší očekávání, než že mě to nebude bolet. Chtěl jsem být aspoň trochu zase aktivní s dětmi, omezeně sportovat, což byly informace, s kterými jsem do operace šel. Jaké prosím dáváte dlouhodobé doporučení pro pacienty s necementovanou náhradou u Vás? Díky moc.

Dobrý den, operujeme čím dál mladší lidi s velkými nároky na pohyb a kvalitu života, u náhrad kolene je obtížně toho dosáhnout, protože 20% lidi není spokojeno s výsledkem ,ale u náhrad kyčlí je spokojenost vysoká a omezení jsou minimální. Lidi u nás, ptáte se na náš režim, zatěžují na 100% ihned po operaci, berle používají jenom pro dopomoc 6 týdnů, poté je na kontrole pacientům nedoporučujeme. Možný je bezpečný pohyb v kyčli 0-120st, omezuje se pohyb nad danou hranici, pivotalni a kontaktní sporty. Takže věřím, že i u vás bude vše v pořádku a postupně se plnohodnotně vrátíte do života. S pozdravem MUDr. M. Pastucha