Markéta26. 3. 2019

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co následuje po potvrzení diagnozy karcinom prsu? Následuje okamžitě vyšetření celého těla na metastázy nebo se na ně čeká dny a týdny?Jak dlouho se obvykle čeká na tyto výsledky? Jsou k dispozici ihned po vyšetření? Pokud jsou přítomny metastázy,má to vůbec smysl podstoupit chemo? Máte zkušenost,že by i celkem mladí pacienti v případě metastáz odmítli léčbu? Děkuji předem za odpovědi

Vážená paní Markéto, děkuji za Váš dotaz, těch otázek je opravdu poměrně hodně, vyžadují si spíše osobní pohovor než jen pár vět v této webové poradně. Po potvrzení diagnózy karcinomu prsu obvykle následují základní vyšetření k vyloučení metastáz v těle. Pokud je nález v prsu malý, mohou se tato vyšetření doplnit až po operaci, aby nedocházelo k jejímu odkladu. Výsledky z těchto vyšetření jsou obvykle k dispozici do několika dní, na výsledek histologie se čeká obvykle 7-10 dní. I s metastázami v těle (záleží na lokalizaci a počtu a mnoha dalších faktorech) lze žít řadu let, pokud pacientka absolvuje onkologickou léčbu, která může zahrnovat hormonoterapii, chemoterapii i cílenou "tzv. biologickou" léčbu a radioterapii. Bohužel, i my máme zkušenosti s tím, že i mladé pacientky někdy odmítnou onkologickou léčbu, což samozřejmě nemohu vůbec doporučit, protože odmítnutí léčby má fatální důsledky...

MUDr. Vít Ulrych