Monika22. 4. 2016

Dobry den, moja znama sa poslednou dobou zacala zadychavat, mala vysoky pulz,z nicoho nic..v jeden den jej bolo tak zle, ze ju museli hospitalizovat na kardiologii, zistili je ze ma na plucach vodu + poskodenie srdca...hlavna diagnoza: chronicke zlyhavanie srdca s tazkou systolickou dysfunkciou (EF 18%)...po tyzdni ju prepustili domov, voda na plucach uz by nemala byt, ale to srdiecko je slabe..uziva lieky...len sa chcem spytat aka je prognoza u tychto pacientov s hore uvedenou dg. prip. nasledna vhodna liecba..velmi pekne dakujem za odpoved

"Dobrý den, chronické srdeční selhání s velmi těžkou systolickou dysfunkcí, kterou uvádíte má prognozu závažnou. 5-letá úmrtnost se dle různých provedený studií liší, každý pacient je individuální. Obecně je však prognoza horší než např. u kolorektálního karcinomu, pětiletá mortalita (= úmrtnost) pacientů s CHSS dosahuje zhruba 50%. Co se týká léčby - pacient by měl dodržovat určitá režimová opatření, dále je léčba farmakologická (= léky), s takto těžkou dysfunkcí. implantace ICD ("budík" schopný přerušit závažné arytmie), někteří pacienti mohou být indikováni k transplantaci srdce. Pacient by měl být jistě sledován kardiologem. S pozdravem MUDr. Pavel Kasík."

MUDr. Pavel Kasík