Eva23. 1. 2023

Dobrý den jsem dva měsíce po chemoterapii asi měsíc mne začaly brnět konečky rukou a nohou i chodidla beru milgamu n a hořčík ale nějak to nezabira jsou nějaké jiné prášky na úlevu dekuji

Chemoterapií indukovaná periferní neuropatie, jak se jmenují Vaše obtíže, je častým vedlejším účinkem mnoha forem chemoterapie, která má negativní dopad na kvalitu života pacientů kvůli necitlivosti, snížené citlivosti, bolesti (různé intenzity v končetinách), problémům s chůzí a rovnováhou. a potíže s jemnou motorikou rukou a prstů. Dosud neexistují žádné preventivní způsoby, jak zmírnit její rozvoj. . Dosud publikované studie prokazují v různé míře efekt antiepileptik (gabapentin –s nejednoznačnými výsledky, pregabalin, oxkarbazepin) a antidepresiv (amitriptylin, venlafaxin, duloxetin). Využít lze také opioidy (např. oxycontin). Poruchy stability při chůzi, neobratnost rukou a parézy lze částečně ovlivnit rehabilitací. Naopak v klinické praxi častá suplementace vitamínu B12 nemá (s výjimkou pacientů s prokázaným deficitem) opodstatnění. Poraďte se se svým onkologem, případně vyhledejte neurologa.

MUDr. Vít Ulrych