prohlédnout si oddělení ×

Kontakt na oddělení

14 499

Spánkové centrum

Spánkové centrum je akreditované pracoviště, jež se zabývá léčbou poruch spánku. Zaměřuje se primárně na obtíže s dýcháním a je situováno v budově Centra duševní rehabilitace, která poskytuje dostatečný klid pro diagnostiku i následnou terapii. Provádí se zde jak vstupní vyšetření pacientů se spánkovými potížemi, tak i průběžné kontroly jejich léčba. Díky vysoce kvalifikovanému personálu a modernímu vybavení mají pacienti přístup k té nejlepší péči. Navíc úzká spolupráce s Národním ústavem duševního zdraví přináší poskytované léčbě potřebnou synergii v podobně sdílení odborných znalostí. Pracovníci Spánkové centra tak mají možnost pracovat s těmi nejmodernějšími výzkumnými poznatky, což v důsledku vede k lepší diagnostice a následné léčbě.

Spánkové centrum se zaměřuje především na poruchy dýchání, a sice spánkovou apnoi. Při ní dochází k opakovaným zástavám dechu a následnému snížení nasycení kyslíku v krvi. Hlavními příznaky jsou chrápání, lapání po dechu a nadměrná denní spavost. Mezi další patří ranní bolesti hlavy, pocit suchosti v ústech, únava, nesoustředěnost či deprese.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u mužů a lidí s nadváhou až obezitou a u pacientů trpících kardiovaskulárními onemocněními nebo diabetem. Mezi komplikace neléčené apnoe patří právě rozvoj diabetu a obezity a také arteriální hypertenze. Zvyšuje se rovněž riziko vzniku cévní mozkové příhody, infarktu nebo arytmií. Prokázaný je i vliv na zhoršení kognitivních funkcí, jako jsou například koncentrace, paměť a pozornost.

Přečtěte si, jak vyšetření probíhá

Do centra se dostavíte v předem domluveném čase a nahlásíte na recepci. Poté se vás ujme pracovník ambulance a doprovodí do ordinace. S sebou je nutné přinést doporučení od ošetřujícího lékaře, případně další doplňující dokumentaci (zprávu od pneumologa, neurologa, kardiologa apod.). Během vstupního vyšetření s vámi lékař probere vaše potíže a stanoví další postup. Pokud budete indikováni k limitované polygrafii, následně se vás ujme spánkový technik a provede celým procesem vyšetření.

Diagnostika pomocí limitované polygrafie

Limitovaná polygrafie je jednoduchým a většinou dostačujícím úkonem ke stanovení diagnózy syndromu spánkové apnoe. Jedná se o jednonoční vyšetření, jež provádíme většinou ambulantně. Je založené na simultánním záznamu dechového úsilí (břišní a hrudní pás), dechového proudu v dýchacích cestách (nosní kanyla), tepové frekvence a nasycení hemoglobinu kyslíkem pulzním oxymetrem. Hlavním výstupem limitované polygrafie je průměrný počet respiračních událostí za hodinu spánku (jedná se o takzvaný apnoe/hypopnoe index AHI).

Na další kontrole budete seznámeni s výsledky měření. V případě, že vám bude zjištěn středně těžký či těžký stupeň spánkové apnoe, budete indikováni k terapii pomocí přetlakového přístroje CPAP. Nastavení léčby probíhá za jednonoční hospitalizace ve Spánkovém centru (anebo po domluvě v domácím prostředí). Po úspěšném zavedení terapie bude o přístroj zažádáno prostřednictvím vaší zdravotní pojišťovny, abyste si jej mohli ponechat k užívání.

MUDr. Lucie Hartmannová

/ Somnolog

Odbornost a předchozí praxe

V roce 2013 absolvovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Ve stejném období zahájila klinickou praxi v Nemocnici Říčany.

Od roku 2016 pracuje jako praktická lékařka pro dospělé.

Od roku 2023 působí rovněž v oboru spánkové medicíny.

 

Postgraduální vzdělávání

  • 2019 - Atestace v oboru všeobecné praktické lékařství
  • 2023 - certifikovaný kurz v oboru Spánkové medicíny zakončený znalostní zkouškou
  • Pravidelná účast na seminářích a kurzech kurzy pořádané Společností všeobecného lékařství ČLS JEP, IPVZ a EUNI
  • Pravidelná účast na vzdělávacích akcích a kongresů vedených Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu