VIII. Berounský rehabilitační den

25. 10. 2019

Ojedinělá možnost porovnání zkušeností z oblasti rehabilitace ruky a horní končetiny.

VIII. Berounský rehabilitační den se i letos konal v hotelu Grand Litava. Profesionálové z řad lékařů, fyzioterapeutů, ergoterapeutů a zdravotních sester museli být velmi rychlí, pokud se chtěli na uvedenou konferenci dostat, protože více než měsíc před konáním konference byla její kapacita beznadějně naplněna. „Těší nás obrovský zájem o tuto již tradiční konferenci. Jako vždy byla obsazena dlouho před samotným konáním. Bohužel v okolí naší nemocnice není větší prostor, který by zajistil uspokojení všech zájemců. Značí to, jak je mezi lékaři tato konference známá a ceněná,“ informoval na úvod primář rehabilitačního centra Rehabilitační nemocnice Beroun Ondřej Horáček, který je zároveň garantem celé akce.

Konference, která byla cílena na profesionály z oboru, se nesla ve velmi přátelské atmosféře a došlo i na videoukázky operačních postupů a rehabilitace. Úvodní přednáška patřila doktorce Martině Hoskovcové z Neurologické kliniky a Centra klinických neurověd 1 LF UK a VFN Praha. Hovořila o tom, co už umíme v terapii a vyšetření spastické horní končetiny.
Snad každý z účastníků si při přednášce doktora Tomáše Hellmutha z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou vyzkoušel, zdali nemá náběh na syndrom karpálního tunelu.

Lékaři, fyzioterapeuti a ergoterapeuti z předních českých klinik a ústavů měli připraveny ukázky nejnovějších trendů ze svého oboru. Velmi zajímavá byla videa a fotografie z operací spastických syndromů doktorky Ludmily Fialové i pohled magistra Oty Gála z Neurologické kliniky a Centra klinických neurověd 1. LF UK a VFN Praha na možnosti rehabilitace ruky před a po její operaci.

Napříč každou přednáškou se jednoznačně nesla shoda a výzva ve velmi úzkou součinnost chirurga, rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta, ergoterapeuta a naprosto klíčovým aspektem vedoucím k úspěchu celé rehabilitace je dostatečná komunikace s pacientem, a to nejen při rehabilitaci ruky. „Při použití všech moderních metod a při dobré spolupráci pacienta by mělo výrazně ubýt nefunkčních a těžce spastických rukou, které ovlivňují následně celý život člověka,“ dodala závěrem své prezentace primářka rehabilitačního centra Rahabilitační nemocnice Beroun Milena Kolářová.

„Je neuvěřitelné, co vše rehabilitace v dnešní době už dokáže. Velmi mě těší a jsem hrdý na to, že naše Rehabilitační nemocnice Beroun je v tomto oboru na špici,“ zhodnotil konferenci Berounský rehabilitační den majitel berounské nemocnice Ing. Sotirios Zavalianis.

„Všem přednášejícím velmi děkuji za jejich přednášky, které končily dlouhým potleskem. Již nyní mám v hlavě plán na příští ročník a chtěl bych ho pojmout trochu netradičně. Více však již nebudu prozrazovat, mohu jen říci, těšte se, bude to stát za to,“ pozval primář Ondřej Horáček na další ročník Berounského rehabilitačního dne.

Poděkování patří:

As. MUDr. Martina Hoskovcová, Ph.D., Neurologická klinika a Centrum klinických neurověd 1. LF UK a VFN Praha

MUDr. Ludmila Fialová, Plastická chirurgie, Vysoké nad Jizerou, Klinika plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce

Mgr. Ota Gál, Neurologická klinika a Centrum klinických neurověd 1. LF UK a VFN Praha

MUDr. Tomáš Hellmuth a Mgr. Markéta Tošovská, Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie, Vysoké nad Jizerou

Mgr. Milada Kukačková, Rehabilitace ruky a fyzioterapie, Praha

Prim. MUDr. Michal Říha, Ph.D., MBA, Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny ÚVN

MUDr. Petra Dvořáková, Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny ÚVN

Mgr. Tereza Sádlová, Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny ÚVN