Trénink pro handicapované pomocí ergoterapie

11. 8. 2022

Ergoterapie je léčebná terapie, jejímž cílem je dosažení co nejvyšší kvality života handicapovaného člověka, jeho sociální integrace, maximální možné míry soběstačnosti a samostatnosti. V Rehabilitační nemocnici Beroun k tomu využíváme speciálně upravenou cvičnou kuchyň a koupelnu s množstvím užitečných pomůcek.

Kuchyň je bezbariérová s výškově nastavitelnou nejen pracovní deskou, ale pohyblivé jsou i skříňky nad pracovní plochou a úložný prostor. Nezávisle na sobě se dá zvednout či snížit celá kuchyň, pracovní plocha nebo skříňky. Zásuvky jsou pohyblivé pro snadný přístup vozíčkářů. Každá skříňka má jiný typ otevírání, aby si je pacienti mohli vyzkoušet a při úpravě vlastní kuchyně věděli, co sami nejlépe zvládají.

Cílem kompenzačních pomůcek je snížit závislost uživatelů na ostatních a pomoci jim k větší samostatnosti. Pomůcky usnadňují sebeobsluhu v oblasti přípravy a konzumace jídla, oblékání, hygieny a běžných denních činností. Kompenzují kvalitu úchopu při poruše jemné motoriky i snížený rozsah, přesnost a sílu pohybu. Být co nejvíce soběstačný s minimální nutností asistence je pro naše pacienty ideální cíl.

Zapínač knoflíků - pomůcka k ulehčení zapínání knoflíků pro pacienty po cévní mozkové příhodě
Hřeben s prodlouženou rukojetí - pomůcka pro usnadnění česání při sníženém rozsahu pohybu ramenního kloubu
Automatické nůžky - speciální nůžky s ergonomicky tvarovaným úchytem, které díky pružinám zůstávají otevřené a dají se ovládat celou rukou
Podavač předmětů - „prodloužená ruka" slouží k podání potřebných předmětů