Prosmát se životem

20. 6. 2020

Je titulní tváří čtvrtého čísla firemního časopisu NÉA a v naší nemocnici pracuje jako zdravotní sestra přes 52 let. Je to velmi sympatická a elegantní dáma se smyslem pro humor, která bere život s nadhledem..

Řeč je o paní Emilii Dejdarové, jíž v naší nemocnici neřekne nikdo jinak než Emilka. Ačkoliv nám pro časopis poskytla rozsáhlý rozhovor, na pár zajímavých věcí jsme se ještě doptali.

Je něco podstatného, co se za ta léta v práci zdravotní sestry změnilo a co naopak zůstává stále stejné?

Dnešní zdravotní sestra musí vyplňovat více zdravotní dokumentace, což jí zabere polovinu pracovní doby. V tomto povolání však stále platí, že je v první řadě potřeba, aby měl člověk při práci s pacientem trpělivost.

Kdybyste měla něco vzkázat mladším kolegyním, třeba studentkám zdravotních škol, co by to bylo?

Vzkaz pro studentky ze „zdrávek“ je jednoduchý a prostý: „Nechoďte na zdravotní školu jenom proto, abyste měly maturitní vysvědčení, ale připravte se na to, že práce zdravotní sestry je sice hezké, ale také náročné povolání.“

Těšíte se do důchodu? Jak si představujete život bez nemocnice?

Práce mi asi bude chybět. Volný čas využiji na procházky s naším psem a pozorováním západu slunce. Pokud to zdraví a finance dovolí, ráda bych cestovala, podívala se znovu do Paříže, Moskvy, Petrohradu a po Evropě. Mám dceru a vnučku v Anglii a chystám se je navštívit. Ráda čtu knihy, a tak budu určitě hodně číst. Plánuji se více stýskat se známými, chodit do divadla, na výstavy, luštit křížovky atd. Prostě si užívat života a hlavně být v pohodě a životem se „prosmát“!

Celý rozhovor najdete zde