Návštěva z Bruselu

12. 3. 2019

Europoslanec Tomáš Zdechovský a Sotirios Zavalianis jednali nejen o rovném přístupu k nemocnicím v Česku, ale i o plánech naší nemocnice do budoucna.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský a Sotirios Zavalianis, majitel holdingu AKESO, se včera sešli v Rehabilitační nemocnici Beroun, aby mimo jiné probrali financování veřejných služeb ze státního a krajských rozpočtů.

Sotirios Zavalianis na nerovné financování zařízení poskytujících veřejnou službu ve zdravotnictví poukazuje dlouhodobě. Nemocnice, které vlastní, totiž poskytují z 98 % zdravotní služby v rámci všeobecného pojištění a přitom nejsou příjemcem žádné podpory, jako je tomu v případě státem nebo kraji vlastněných nemocnic.

Tomáš Zdechovský mu dává za pravdu: „Pokud nemocnice poskytuje veřejnou službu, stát by neměl uplatňovat rozdílný pohled dle vlastnictví. Zohledňovat by měl pouze kvalitu služby. K neprospěchu státu a krajů se totiž ukazuje, minimálně v případě nemocnic holdingu AKESO, že službu poskytují ve špičkové kvalitě a jsou přitom ziskové a investují do dalšího svého rozvoje. Tohoto nerovného přístupu si začala všímat i Evropská unie.“

Dále pak pan Zavalianis seznámil Tomáše Zdechovského s plány nemocnice na vybudování Centra duševní rehabilitace, jehož stavba již v areálu nemocnice probíhá. Zdůraznil, že plánovaný systém léčby má odpovídat západoevropským standardům. Vedle toho spolu jednali i o kvalitě péče v porodnictví a pediatrii, která by podle obou měla odpovídat úrovni poskytované péče v Německu, Nizozemí nebo Dánsku. Téma nezvolili náhodou, protože hořovická porodnice U Sluneční brány, která je součástí Nemocnice Hořovice, je dnes nejen vyhlášená svou špičkovou úrovní, ale je také největší porodnicí ve Středočeském kraji.

Tomáš Zdechovský také stojí za spoluprací berounské nemocnice s Charitou Beroun, kterou dlouhodobě jako patron podporuje. Zaměstnanci charity napřímo komunikují s nemocnicí a mohou tak v terénu řešit akutní stavy, konzultovat s lékaři užívání léků nebo stavy vyžadující následnou péči, v níž berounská nemocnice disponuje více než 70 lůžky.