Čtvrté výročí vzpomínek na ikonu naší skupiny, MUDr. Jana Caltu

7. 3. 2021

Již počtvrté vzpomínáme na MUDr. Jana Caltu, dlouholetého ředitele pardubického Onkologického a radiologického centra Multiscan a lékařského ředitele Rehabilitační nemocnice Beroun a Nemocnice Hořovice.

MUDr. Jan Calta se narodil v roce 1951 do pražské umělecké rodiny. Jeho otec byl jevištní výtvarník a matka herečka. V roce 1978 promoval na 2. lékařské fakultě se specializací na rehabilitační a fyzikální medicínu. Rehabilitační lékařství se stalo, vedle fotografování, jeho velkou vášní. Měl jedinečný cit a smysl pro nové směry v oblasti rehabilitace, ale měl i potřebnou odvahu a nezkrotnou vůli tyto směry navrhnout, obhájit a prosadit v praxi. Výsledkem tohoto jeho systematického úsilí je mimo jiné velké moderní Rehabilitační centrum, chlouba berounské nemocnice i celé skupiny Akeso.

„Pana doktora Caltu jsem poznala ve stejném roce, kdy začal spolupracovat s Ing. Sotiriosem Zavalianisem. V té době se věnoval zejména nové strategii dalšího rozvoje pro lékařskou skupinu Multiscan, a následně i pro tu naši berounskou nemocnici. Zdejší rehabilitační centrum je tak zejména jeho dítětem. Doktor Calta měl vždy neuvěřitelný nadhled a velké vize, ale také elán prosazovat inovativní postupy v praxi. Nastartování úspěšného fungování této rehabilitační nemocnice je bezpochyby výsledkem této výjimečné kombinace jeho charakterových vlastností. Jeho odchod velmi zaskočil, ačkoli jsme o jeho nemoci věděli. Do poslední možné chvíle totiž pracoval, radil mladým lékařům a léčil pacienty. Jsem ráda, že jsem měla tu čest ho poznat,“ popsala své vzpomínky ředitelka berounské nemocnice Nataša Petsini.

Kromě práce zbožňoval fotografování a cestování. Už jako malý kluk měl možnost sledovat při práci významného českého fotografa Josefa Sudka, který byl blízkým přítelem jeho rodičů. Dodnes jsou v Rehabilitační nemocnici Beroun i v hořovické nemocnici jeho fotografie z okolí Berouna i z krásných míst světa. Stálou výstavu si lze prohlédnout v chodbě u kavárny RNB, které se neřekne jinak než Honzíkova cesta.

Zastavte se u těchto krásných fotek a vzpomeňte si na úžasného člověka, skvělého lékaře a velkou osobnost historie skupiny Akeso, MUDr. Jana Calty. Pan doktor stále zůstává ve vzpomínkách svých kolegů, přátel i pacientů jako člověk, který měl ke každému ve svém okolí vždy vřelý osobní vztah. Myšlenkami jsme dnes u manželky a naší kolegyně Jany i u dětí doktora Calty.

MUDr. Jan Calta ve své kanceláři.
Slavnostní odhalení busty MUDr. Jana Calty v říjnu 2017.
Výstava fotografií Jana Calty v roce 2016.
MUDr. Jan Calta na slavnostním otevření své fotografické výstavy.