Centrum duševního zdraví, dobíjecí stanice pro elektrokola a plány do budoucna

1. 3. 2019

Setkání s místostarostou města Berouna.

Koncem února se sešli berounský místostarosta Dušan Tomčo s majitelem holdingu Akeso Sotiriosem Zavalianisem, v jehož portfoliu je i Rehabilitační nemocnice Beroun.

Úvodem schůzky Dušan Tomčo poblahopřál majiteli nemocnice k velkému úspěchu, kterým je získání ocenění Podnikatele roku Středočeského kraje. Především však Sotirios Zavalianis seznámil pana místostarostu se zahájenou výstavbou objektu Centra duševního zdraví.

Řeč padla i na nárůst těžké dopravy v přilehlé části Závodí. „Bohužel, ne všechnu zeminu nám odborníci doporučili ke zpětnému použití v našem areálu, jelikož se nedá řádně zhutnit, musíme ji odvážet pryč. Snažíme se však maximum zeminy deponovat přímo u staveniště a zpětně ji použít přímo u nás. Aby byla dopravní zátěž, kterou pochopitelně takto rozsáhlý projekt obnáší, co nejmenší, domluvili jsme s firmou Švestka odvoz velkými nákladními vozy, aby byl počet jejich jízd minimální. Z areálu je odvezena již zhruba polovina materiálu,“ vysvětlil Sotirios Zavalianis.

Zhruba miliardová investice do Centra duševního zdraví, určeného především pro léčení současných civilizačních chorob, nebude mít v České republice obdoby. Počítá i s rozsáhlými podzemními garážemi, velkou tělocvičnou, divadelním sálem a dalšími moderními prostory určenými k léčbě. Na stráni vedle areálu vyroste vinice. „Museli jsme budovu hodně zapustit do země, abychom nenarušili celkový architektonický ráz areálu nemocnice a pohled do údolí,“ dodává Sotirios Zavalianis.

Pan místostarosta následně představil projekt sdílených elektrokol, jenž by měl být realizován v první polovině letošního roku a s majitelem nemocnice se domluvil, že jedna z dobíjecích stanic vznikne i zde. „Jsem rád, že Beroun má takto špičkové zdravotnické zařízení, jehož věhlas výrazně přesahuje náš region. Potěšila mě i informace, že její majitel chystá brzy vybudovat v areálu podobnou firemní mateřskou školku jako je již v Nemocnici Hořovice. Plánovaná místa ve firemní školce by následně mohla pomoci s umísťováním ostatních dětí do nyní plných předškolních zařízeních na území Berouna,“ řekl na závěr setkání Dušan Tomčo.