„Byl to můj sen už 15 let,“ říká Zavalianis o miliardovém projektu Centra duševní rehabilitace

10. 10. 2021

K příležitosti Světového dne duševního zdraví vám přinášíme novinky z pokračující výstavby Centra duševní rehabilitace v Berouně.

Centrum duševní rehabilitace je unikátní projekt, který má ambici stát se nejmodernějším psychiatrickým pracovištěm nejen v Česku. „Léčit tělo dokážeme celkem dobře, horší je to ale s duší. Výstavba Centra nám umožní vedle péče o tělo a jeho rehabilitaci nabídnout i psychiatrickou a psychologickou péči lidem, kteří se potýkají právě s duševními obtížemi, kterých navíc rapidně přibývá,“ říká Sotirios Zavalianis, majitel holdingu AKESO.

Nově budované Centrum bude mít rozlohu 27,5 tisíc m2, přibližnou kapacitu 200 lůžek, ale i vlastní divadlo, 25metrový bazén, uzavřenou halu na sport nebo lezecké stěny.

Pro co nejvyšší komfort pacientů a jejich rodinných příslušníků nebudou chybět ani plně vybavené, moderní apartmány a velké podzemní parkoviště. Jednou z mnoha nadstandardních vymožeností bude i systém simulace denního svitu, který může významně přispět ke zlepšení psychického zdraví pacienta. Nedostatek přirozeného světla je totiž často jedním z faktorů vedoucím k depresivním stavům.

Oproti původnímu projektu bude mít Centrum o patro více.

„Centrum bude sloužit veřejnosti za dva roky. Mezitím komunikujeme s nejlepšími odborníky v psychiatrii, aby výsledkem byla nejlepší psychiatrie ve střední Evropě. To, co se ve státním segmentu prodražuje a nestíhá, se zde konečně realizuje, a to bez státních dotací,“ uvádí náměstek pro projektové řízení Pavel Scholz.

Zaměstnanci Centra se budou věnovat především pacientům, kteří vyžadují komplexní péči o duševní zdraví.

Dle slov Sotiriose Zavalianise je segment duševních onemocnění dlouhodobě opomíjený a podfinancovaný. Velká část naší populace trpí psychickými poruchami, a právě tito pacienti se často setkávají s nedostatkem dostupné odborné péče. „Doufám, že se naše zařízení stane třeba inspirací pro mladé lidi, aby se začali zajímat o studium psychiatrie a psychologie. Pokud se tak rozhodnou, mohou očekávat naši podporu. Například formou stipendijního programu, který v našich zdravotnických zařízeních nabízíme,“ dodává Zavalianis.