Zdravý životní styl nikdo nevyřeší za vás, zázraky neexistují. Nutriční poradna vám ale pomůže najít balanc

1. 3. 2023

Není pohled na váhu jednoduchý? Máte komplikované stravovací návyky? Cítíte, že váš režim není ideální? Nikdo z nás není dokonalý, na životním stylu ale může nakonec pracovat každý. A nemusí na to být sám. Nahlédněte do Nutriční poradny a podívejte se s námi na provázanost váhy a stravovacích návyků se životním stylem a duševním zdravím. Nutriční terapeutky Lívia Šupejová a Dominika Roztočilová vysvětlují, jaké jsou cíle nutriční terapie, jak probíhá návštěva poradny a jak souvisí váha a duševní zdraví.

Důležitost správných stravovacích návyků a jejich provázanost s kvalitou duševního zdraví osvětlují nutriční terapeutky z Rehabilitační nemocnice Beroun Mgr. Lívia Šupejová a Mgr. Dominika Roztočilová, DiS. Terapeutky vysvětlují, jaké jsou cíle nutriční terapie a jak probíhá návštěva nutriční poradny. Poukázaly i na stigmata spojená s váhou ve společnosti, na spojitost výživy s konzumací alkoholu nebo i na roli kvalitního spánku při udržování zdravého životního stylu.

Co je to nutriční poradna a jak pomáhá lidem se zdravím?

Navštěvují nás lidé s problematickou váhou nebo s nesprávnými stravovacími návyky. Obezita a podobná onemocnění zvyšují riziko vzniku mnohých onemocnění kardiovaskulárního systému a metabolismu, většina pacientů proto přichází po odeslání praktickým lékařem, kardiologem nebo diabetologem. Naším úkolem je pacienty navést na cestu za zdravým životním stylem a správným stravováním.

Ve společnosti existuje stereotyp „spokojeného tlouštíka“. Je váha opravdu něco, co bychom měli řešit všichni?

Onemocnění spojená s váhou jsou klasifikována jako civilizační choroby a obezita je brána jako diagnóza. Vizuální stránka každého člověka je jedna věc. Váha každého člověka, i jeho rozhodnutí ohledně jídla, je jeho věc. Je však důležité podotknout, že i když je člověk se svojí váhou spokojený, jeho tělo nemusí vždy fungovat správně. Obézní lidé mívají často zvýšený cholesterol, vyšší krevní tlak a mnoho dalších komorbidit.

Dá se váha člověka považovat i za jistý ukazatel kvality duševního zdraví?

Výživa a psychický stav jsou velmi propojené. Pokud přichází morbidně obézní pacient a postrádá motivaci zhubnout a je spokojený i přesto, že mu jeho stav nedovoluje plnohodnotný život, je potřeba zapojení psychoterapie. S duševní pohodou je silně spjat fenomén přejídání. Nedávno jsme v poradně měly morbidně obézního pacienta, který nám řekl, že nemá motivaci s váhou něco dělat. Snažili jsme se ho navést na psychoterapii, což ale odmítl s tím, že by tam neměl co řešit. Pán nemůže chodit, musí mít berle, jelikož ho jeho kyčle už neudrží. Takové chování je spíše už řízená sebedestrukce.

Takže není potřeba se děsit, zajídat stres je normální reakce?

Ano, je to přirozený mechanismus. Rozhodně ne něco, co bychom si měli vyčítat. Je to ukazatel toho, že se s námi něco děje. Říkáme to lidem pořád, že by k sobě měli být laskavější a vnímavější a řešit přímo příčiny stresu, ne stres zajídat. Současný výzkum odhaluje, že váha opravdu souvisí s kvalitou životního stylu. Hodně obézních pacientů je dokonce podvyživených.

Jak je to možné?

Ke správné funkci těla a jednotlivých orgánů je potřeba přijímat každý den energetický základ, čemuž říkáme bazální metabolismus. Část obézních lidí má kalorický příjem pod svým bazálním metabolismem. Jejich tělo je tedy v módu „sníženého metabolismu“. Jejich tělo se naučí ukládat vše, co přijmeme, jelikož si vytváří zásoby pro případ, že by přišel ještě větší hlad.

V dnešní době mají lidé problém být na sebe autenticky hodní. Je to něco, co často nedokážeme úplně přirozeně, ale musíme se tomu učit. Pomáháte v nutriční poradně lidem zlepšit jejich mentální nastavení v souvislosti s jídlem?

Lidé často nechtějí vidět, že jejich problémy s váhou odráží stav jejich duševního zdraví. Nechtějí své problémy konfrontovat a odborníky navštíví, až když je pozdě.

Můžu se k vám přijít poradit i pokud je moje váha v normě? Potřebuji žádanku od lékaře?

Ano, je dobré mít žádanku od lékaře. Pokud člověk přijde bez žádanky, musí si návštěvu nutriční poradny zaplatit jako samoplátce.

Je složité rozlišit, které rady týkající se výživy jsou postavené na faktech a které ne. Jsme přehlceni protichůdnými informacemi, nebo klamavými reklamami různých podvodníků s dietami. Komu mohou lidé věřit?

Osvěta je velmi důležitá. Dnes třeba mnoho lidí věří radám různých šarlatánů, kteří však nejsou odborníci. Nutriční poradna lidem pomáhá se ve výživě zorientovat, ale je třeba upozornit na to, že jednoznačný a jednoduchý návod nikdy neexistuje, je za tím vždy práce. Je to o dlouhodobě udržitelných návycích, které by měly přetrvat až do konce života.

Existuje něco jako zdravá váha pro každého?

Ano, používáme k tomu různé vzorce, které však musí být přizpůsobeny individuálně. Často zmiňovaný BMI (pozn. Body Mass Index) není kompletně relevantní. Spoléhá se pouze na číslo na váze a nezohledňuje vyšší poměr svalové tkáně. V nutriční ambulanci používáme přistroj InBody, který diagnostikuje složení těla. InBody umí vyhodnotit množství svalové a tukové tkáně a vody. A množství dalších údajů např. množství útrobního viscerálního tuku, který souvisí s rizikem metabolických onemocnění, množství minerálních látek v těle nebo míru našeho bazálního metabolismu. Podle toho jsme schopní posoudit, v jaké kondici tělo je.

Nutriční terapie tedy pomáhá se zorientovat, jak je na tom moje tělo skutečně.

A zároveň se radíme, co může pro sebe člověk udělat, aby měl kvalitnější život a byl spokojenější sám se sebou. Nutriční terapii bychom doporučili i lidem, kteří se chtějí jen na něco zeptat. Může to být i jednorázové, vůbec se to nemusí brát jako závazek. Chodí k nám lidé, kteří chtějí zhubnout a mají pocit, že nehubnou. Potom si ale stoupnou na váhu a zjistíme, že tuky klesají a svaly rostou, proto se váha nemění. Zdravý či nezdravý životní styl lze sledovat i na krevních testech.

Co je podle vás největší past v oblasti výživy a stravování téhle doby?

Velkým průšvihem jsou sociální sítě obecně, kde neodborníci šíří různé mýty týkající se výživy. Neodborníci rádi propagují různé detoxy a očisty, na což lidé slyší, protože každý se chce cítit svěže a čistě. Tělo se však dokáže čistit samo, žádnými plaky ani parazity se nezanáší, proto jsou detoxy naprostý nesmysl. Základem je pestrá, vyvážená strava.

Co si pod tím představit?

Kvalitní, čerstvé potraviny. U nás v Česku a na Slovensku se lidé nestravují optimálně. Naše jídla jsou příliš tučná, obsahují málo vlákniny a příliš mnoho jednoduchých sacharidů. Navíc jsme zvyklí pít ve velkém množství alkohol, hlavně to naše pivo, což nám na zdraví vůbec nepřidává.

Takže razantní změna návyků není vždy nutná, stačí například začít lepším výběrem potravin a jíst pravidelně?

Přesně tak. Pravidelné stravování udržuje optimální hladiny cukru v krvi. Vyvarujeme se tak zbytečným výkyvům glykémie a chutí na sladké.

Pokud se zaměříme na alkohol, existuje nějaký konsensus, co se týče jeho konzumace?

Světová zdravotnická organizace WHO říká, že bezpečná je konzumace nula gramů alkoholu, takže je optimální se ho vyvarovat úplně. Pokud pijeme, je dobré se pokusit konzumaci alkoholu omezit. Například si místo vína dát vinný střik. My adiktologové jsme hákliví na mýty typu „jedna sklenička denně je v pořádku“. Alkohol je toxin, škodlivý pro naše tělo, zejména játra a mozek, proto je nejlepší jej nekonzumovat vůbec. Zároveň jsme každý jen člověk, takže není třeba se bičovat za to, že si jednou za čas dáme skleničku vína k večeři.

Kdy člověk pozná závislost?

Rozlišujeme psychickou a fyzickou závislost. Fyzickou závislost ovlivňují v těle neurotransmitery a chemické reakce. Mnohem dříve vzniká psychická závislost. Užívat alkohol jako prostředek k uvolnění po stresovém dni v práci je prvním varovným signálem. Jde o mentální nastavení. Pokud potřebuji alkohol, abych se zrelaxoval/a, je to špatně. Naopak je přehnané si vyčítat konzumaci alkoholu na oslavě nebo podobných akcích.

Co říkáte na výzvy typu suchý únor? Je úspěšné dokončení suchého únoru důkaz, že člověk není na alkoholu závislý?

Pokud je pro člověka těžké vydržet měsíc bez alkoholu, není to samozřejmě přímý znak závislosti. Je zapotřebí se k sobě chovat laskavě a přemýšlet nad tím, proč alkohol potřebuji k uvolnění a jak často. 

Čím je tedy vhodné cukr nebo alkohol nahradit?

Nejdůležitější je prevence, abychom se do tohoto stavu vůbec nemuseli dostat. Pečovat o své duševní zdraví, umět si na sebe najít čas, jít na procházku a přemýšlet. V naší společnosti převládá stále nastavení „jet na výkon“, které nás nutí upozaďovat své potřeby na úkor práce. To, že máme tendence k přejídání hodně souvisí s tím, že se sobě málo věnujeme a něco nás vevnitř tíží. A když se budeme našim emocím a našemu prožívání věnovat a budete k sobě upřímní a autentičtí, ty tlaky vznikat nebudou. Dnes je mnoho z podobných problémů považováno za normální, i když normální vůbec nejsou.

Jak souvisí s výživou a metabolismem dobrý spánek?

Spánek je důležitý zejména při redukci hmotnosti. Optimálně bychom měli spát sedm až osm hodin, jelikož během spánku dochází k regeneraci mozku a svalové hmoty. Přispívá k všeobecně k správnému fungování těla.

Jak je to s ideální velikostí jednotlivých pokrmů během dne? Je například vhodné jíst velké večeře?

Není dobré se jakýmkoliv pokrmem přejídat. Jednotlivá jídla je nejlepší si vyváženě rozložit do celého dne. Ke správnému fungování těla nepotřebujeme velké porce, mnohem důležitější je výživová hodnota potravin. Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat kvalitní zdroj bílkovin, komplexní sacharidy, vhodný tuk a hodně zeleniny.

Co je příklad takového jídla?

Kvalitní libové maso, k tomu příloha, například brambory, celozrnné těstoviny a velká porce zeleniny.

Během dne bychom měli sníst i minimálně 100 až 200 gramů ovoce, což odpovídá zhruba jedné porci.

Záleží i na zaměstnání?

Lidé vykonávající fyzicky náročné práce mají větší výdej energie, proto je vhodné tomu uzpůsobit stravu.

Někdy je obtížné se zorientovat ve vlastních pocitech sytosti, hladu, i chutí na sladké. Jak je to možné?

Velký rozdíl dělá to, jak rychle a jak vnímavě jíme. Často si u jídla pouštíme televizi, nebo jsme na telefonu, proto náš mozek jídlo registruje až se zpožděním. V případě chutí je důležité udržovat správný poměr sacharidů a bílkovin ve stravě. Lidem nejčastěji chybí bílkoviny, což způsobuje právě přesně zmíněné chutě.

Člověk si tedy má jídlo užít, soustředit se jen na něj a nedělat nic jiného?

Ano, myslíme tím, že v čase oběda se věnujeme jídlu a neodbíháme, či neděláme další věci okolo, upínáme pozornost jen na danou činnost. Když člověk do sebe jídlo jen rychle nahází, je to známka, že se dostatečně sám sobě nevěnuje. Ale v opačném případě zase není vhodné upínat pozornost jen na jídlo a počítat celý den kalorie. Zlatá střední cesta.

Vidíte v rámci výživy a stravování problém i z hlediska fungování společnosti a nastavení systému?

Na základních školách se vyučují předměty jako jsou Výchova ke zdraví a přírodověda, ale myslíme si, že jsou zde rezervy v množství podaných informacích či časových dotacích tohoto předmětu, jistě by zde šlo zapracovat různé další semináře na téma péče o tělo a zdraví. Většina lidí neví, jak funguje metabolismus nebo nezná základní principy přibírání a hubnutí.

Na závěr, co je podle Vás nejdůležitější na cestě za zdravým životním stylem a při pěstování zdravých návyků k jídlu?

Je důležité to dělat pro sebe, pro vlastní zdraví a spokojenost. Ne proto, abychom se líbili okolí. Musíme se učit k sobě být laskaví, věnovat sami sobě více času a přemýšlet nad příčinami svých výchylek ve stravování. Také je důležité vědomé prožívání jídla. Mnoho lidí, které přejde na komplexní stravování začne pociťovat, že má najednou o mnoho více energie. Nesprávná strava i nedostatečný spánek negativně ovlivňuje imunitní systém a přispívá ke vzniku různých civilizačních onemocnění.

Objednání je možné přes recepci nemocnice.

Tel.: 311 745 272, 144 99

Galerie