Vzpomínka na MUDr. Jana Caltu

6. 3. 2020

Dnes je to již třetí rok od úmrtí MUDr. Jana Calty, dlouholetého ředitele pardubického Onkologického a radiologického centra Multiscan a odborného ředitele společností Jessenia a.s. a NH Hospital a.s., které provozují Rehabilitační nemocnici Beroun a Nemocnici Hořovice. Nyní všechna tato zdravotnická zařízení patří do holdingu AKESO.

MUDr. Jan Calta se narodil v roce 1951 do pražské umělecké rodiny. Jeho otec byl jevištní výtvarník a matka herečka. V roce 1978 promoval na 2. lékařské fakultě se specializací na rehabilitační a fyzikální medicínu. Rehabilitační lékařství se stalo, vedle fotografování, jeho velkou vášní. Měl jedinečný cit a smysl pro nové směry v oblasti rehabilitace, ale měl i potřebnou odvahu a nezkrotnou vůli tyto směry navrhnout, obhájit a prosadit v reálné užití.

„Když jsem před dvaceti lety začal spolupracovat s doktorem Caltou, uvědomoval jsem si už tehdy jeho silnou osobnost, která dokáže do svých plánů vtáhnout i své okolí. Bylo to díky jeho pozitivní energii a neuvěřitelné vitalitě. Podařilo se nám dostat onkologickou péči v Multiscanu na úroveň, které ze začátku nikdo nevěřil. Díky jeho pevné vůli, pracovnímu nasazení a inovativním postupům se stala Rehabilitační nemocnice Beroun nejmodernějším zařízením svého druhu v České republice. Vzpomínám na něj jako na férového partnera s lidským přístupem,“ zavzpomínal na Jana Caltu majitel holdingu AKESO Ing. Sotirios Zavalianis.

A jak na něj vzpomínají jeho další kolegové? Zeptali jsme se primářky oddělení léčebně rehabilitační péče MUDr. Mileny Kolářové.

„Honza Calta patřil do té staré dobré a slavné české školy rehabilitace. Byl žákem profesora Jandy, odborníka, člověka s nelehkým životem, který vyžadoval maximum od sebe i od druhých. Možná od něj se Honza naučil totéž, možná to měl vrozené. Žil svojí prací a to samé čekal od ostatních.

Pracovala jsem s ním v Berouně od roku 2010. Tehdy tam byla rehabilitace jako každá jiná. Teprve jsme začínali. Ale Honza, stejně jako pan Zavalianis, věděl, že Rehabilitační centrum v Berouně nebude obyčejná rehabilitace. Honza byl nejenom lékař, ale i technicky nadaný člověk. Rád plánoval a řešil prostor. Nevím, kdy se setkal s panem Zavalianisem, ale každopádně to setkání bylo užitečné. Ještě za života Honzy Calty se změnila Rehabilitační nemocnice Beroun k nepoznání. Ze starých budov se staly budovy nové a moderní. A Rehabilitační centrum získalo jméno mezi rehabilitačními odděleními v České republice. Byl rovněž uspořádán první Berounský rehabilitační den, který se koná od té doby každý rok a jeho věhlas neustále roste.

Honza Calta byl náročný spolupracovník a vedoucí. Byl zoufale a skvěle přesný. Pokud jsem přišla na hlášení v 7:01 místo v 7:00, zavrčel hned u dveří. Neměl rád kompromisy. Bojoval za své názory otevřeně a tvrdě. Asi měl i nepřátele, ale uměl poradit a pomáhat. Měl smysl pro humor. My, jeho spolupracovníci, jsme ho měli rádi. Rehabilitace, a hlavně rehabilitace tady v Berouně byla jeho srdeční záležitost. Snad by se mu i dnes líbila.

I přes svou nemoc, pracoval dál. Radil mladým lékařům, léčil pacienty, organizoval. Věděl o svojí nemoci všechno. Všichni jsme věděli, jak vážná je jeho diagnóza, ale tak nějak jsme začali věřit, že tu nemoc svojí silou a urputností překoná. V den, kdy doma náhle zemřel, rovněž pracoval. Takže ta smrt všechny zaskočila. Byl člověkem, který zanechal jasnou stopu, a díky tomu je nadále součástí Rehabilitačního centra Jana Calty nejenom svým jménem. Děkujeme, Honzo."

Kromě práce zbožňoval fotografování a cestování. Dodnes jsou v Rehabilitační nemocnici Beroun i v hořovické nemocnici jeho fotografie z okolí Berouna i z krásných míst světa. Stálou výstavu si lze prohlédnout v chodbě u kavárny RNB. Říká se jí něžně Honzíkova cesta.

Zastavte se u těchto krásných fotek a vzpomeňte si na úžasného člověka, skvělého lékaře a velkou osobnost MUDr. Jana Calty. Myšlenkami jsme dnes u manželky a naší kolegyně Jany i u dětí doktora Calty.