V Centru duševní rehabilitace cvičili hasiči při požáru elektromobilu

11. 9. 2023

Porucha způsobila vzplanutí elektromobilu v garážích Centra duševní rehabilitace (CDR). To byl cvičný scénář Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, aby jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z regionu prověřily svoji připravenost pro případný ostrý zásah v objektu centra.

Elektromobil, který suploval již vysloužilý Peugeot 206, „vzplál“ ve středu 6. září deset minut před 18. hodinou. Důvodem byla technická závada na elektroinstalaci během nabíjení. Hasiči použili speciální vyvíječ kouře, aby vzniklý dým aktivoval čidlo elektrické požární signalizace umístěné v prostorách garáží. Ta prakticky okamžitě spustila akustický alarm a rovněž upozornila pracovníky vrátnice areálu nemocnice, již dle scénáře požár okamžitě ohlásili na tísňovou linku 150.

Krajské operační středisko k zásahu vyslalo profesionální hasiče z Berouna a Hořovic. Velitelský automobil byl z berounské stanice na místě do pěti minut a chvilku nato dorazily první cisterny. „Během cvičení se ověřují dojezdové časy jednotek, rozmístění techniky, taktické postupy velitelů, včetně spolupráce s určenými zaměstnanci centra. Hasiče rovněž seznamujeme s objektem a praktickou funkcí instalovaných požárně bezpečnostních zařízení,“ shrnul ředitel územního odboru Beroun plk. Ing. Tomáš Hradil, který byl u zásahu přítomen a cvičení zhodnotil kladně.

Na místě zasahovaly také jednotky sboru dobrovolných hasičů z Králova Dvora, Zdic a Chyňavy, které mimo jiné otestovaly dostupnost vody z požární nádrže a provedly v budově CDR průzkumnou činnost. Simulovaly tak své nasazení v případě dalšího rozvoje požáru.

Vzhledem k charakteru události do areálu nemocnice dorazili i pražští hasiči, kteří přivezli představit hasičský vyprošťovací speciál Toyota Hilux. Posléze formou ukázky přepravili poškozený elektromobil z prostor garáží na bezpečné místo. V případě ostrého zásahu by byl ještě použit speciální kontejner pro hašení elektromobilů ze Slaného. 

Průběh a důvody cvičení vysvětluje také náměstek pro projektové řízení holdingu AKESO Mgr. Pavel Scholz, Ph.D., který projekt Centra duševní rehabilitace od roku 2021 zastřešuje:

„Jsem velmi rád, že středočeští hasiči úspěšně prověřili naši budovu na událost, jakou je požár. Toto cvičení, a z něj přijímaná opatření, bylo součástí ucelené série testování, které objekt důkladně připraví na všemožné mimořádné události. Abychom s personálem věděli, co a jak máme za takovýchto situací dělat. Těší mě, že celé Centrum duševní rehabilitace a nejmodernější technologie, které jsou v něm využívané, obstály v testu na jedničku. Všem, kdo se na cvičení podíleli, moc děkuji!“ uvedl Scholz.

 

Galerie