Tělocvična Rehabilitačního centra nabízí pacientům i široké veřejnosti řádu možností

19. 1. 2018

„Více cvičit!“ Do nového roku asi nejčastější předsevzetí. Co v tomto směru může veřejnosti nabídnout moderní tělocvična berounského Rehabilitačního centra? Na tuto otázku odpovídá v následujícím rozhovoru Filip Vaněček, vedoucí fyzioterapeut tělocvičny Rehabilitačního centra MUDr. Jana Calty.

Co je schopná nabídnout pacientům i široké veřejnosti tělocvična berounského Rehabilitačního centra?

Naše tělocvična nabízí posilovací přístroje DAVID a HUR, kardiozónu - tj. běžecké pásy, crosstrenažery, rotopedy a trenažer pro horní končetiny. Dále jsou k dispozici jednoruční činky, kladka a přístroj na shyby a kliky na bradlech, žíněnky, overbally a přístroj In- Body, na kterém provádíme analýzu tělesné kompozice.

Dále můžeme nabídnout Space curl- třídimenzionální přístroj pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému, zlepšení propriocepce dolních končetin, koordinace, vnímaní a orientace v prostoru v balančním prostředí - výhradně po indikaci lékařem a pod vedením fyzioterapeuta.

Na jakém principu fungují přístroje HUR a komu jsou určeny?

V úvodní lekci klientům připravíme program, v dalších návštěvách klient může cvičit na těchto přístrojích podobně jako ve fitness, bez jakéhokoliv objednávání a  v libovolném čase. Tímto způsobem přístroje HUR využívají i zaměstnanci RN Beroun. Využíváme je jak pro pacienty z léčebných důvodů, ale i pro "zdravé" klienty jako preventivní či fitness program.

Jak náročná je jejich ovladatelnost?

Ovladatelnost není pro klienty náročná, obzvláště pokud na těchto strojích cvičí pravidelně.

Jak by mělo vypadat optimální cvičení na HURech a kolik orientačně stojí cvičení pro veřejnost?

Je nutné optimální  nastavení přístrojů a zátěže personálem minimálně při úvodní 90minutové lekci. Poté by klienti měli absolvovat cvičení minimálně 2 x týdně včetně programu v kardiozóně. Pro samoplátce jsou ceny za individuální cvičeni na přístrojích DAVID 3.900,- Kč / 12 lekcí. Skupinové cvičení na přístrojích DAVID stojí 2.100 Kč / 10 lekcí, přístroje HUR - vstupní lekce 350 Kč, dále 1.300 Kč / 10 lekcí. Space Curl 200 Kč/ 1 lekce, masážní lehátko stojí 100 Kč/ 10 min., zatímco analýza In Body 50,- Kč

Co to jsou přístroje David a kdo na nich může cvičit?

To jsou přístroje, u kterých je nutná asistence fyzioterapeuta či fitness instruktora. Za pomoci přístrojů si pacienty otestujeme a stanovíme cvičební program, který je standardizován a ukládán na čipové kartě a do softwaru systému. Pacient tak cvičí pokaždé s optimálně nastavenými přístroji, v optimálním rozsahu a rychlostí pohybu, s odpovídajícím odporem přístroje. Monitory přístrojů navíc umožňují vizuální kontrolu průběhu cvičení a zároveň poskytují zpětnou vazbu jak pacientům, tak terapeutům. Jsou vhodné jak pro lůžkové, tak ambulantní pacienty.