„Sport je výborným antidepresivem,“ říká lékař – triatlet Stanislav Holiček

5. 1. 2018

„Pohyb, hlavně aerobní by měl být nedílnou součástí našich životů. Pohybová aktivita má zásadní vliv na snížení kardiovaskulárního rizika,“ konstatuje v následujícím rozhovoru MUDr. Stanislav Holiček, lékař berounské Interny, vášnivý sportovec – triatlonista a otec tří dětí v jedné osobě.

Pane doktore, mohl byste se krátce představit našim pacientům?

Je mi 36 let, od roku 2007 jsem lékařem interního oddělení Nemocnice Beroun. Jsem hlavně otec tří  dětí, manžel, lékař a trochu i sportovec: triatlet.  Všechny tyto části jsou nedílnou součástí mé osobnosti a vzájemně se doplňují. I přes náročnou  práci se mi povedlo dosáhnout několika zajímavých sportovních výsledků (např. účast na mistrovství světa v polovičním ironmanu, ironman pod 10 hodin,  či absolvování extrémních triatlonových závodů jako Celtman, či Austria Extreme Triatlon).

Co vás vedlo ke studiu medicíny a k výběru odbornosti?

Ke studiu medicíny jsem se dostal automaticky a ani si nevybavuji jinou možnost.  Než jsem nastoupil na 2. LF UK  jsem měl představu, že budu pracovat jako sportovní lékař, nebo  jako profesionální horský záchranář. Ale již během studia na fakultě mě nejvíc zaujaly interní  obory. Během povinné stáže na interním oddělení jsem měl možnost poznat internu berounské nemocnice a pana primáře Sochora. Ihned jsem se rozhodl, že bych chtěl být členem zdejšího kolektivu a pokračovat zde v dalším vzdělávaní. Interna je základ v podstatě pro všechny lékařské obory a obzvlášť práce oddělení s neselektovaným příjmem pacientů. Postupně jsem se dopracoval k atestaci z vnitřního lékařství, licenci pro kardiostimulaci a dalším odborným znalostem.

Kdy jste začal sportovat? Proč zrovna triatlon? Souvisí tento výběr s povoláním lékaře?

Sport byl, je a snad i bude součástí mého života. Od dětství jsem měl štěstí vyzkoušet si závodně řadu sportů – plavání, lyžování, karate, tenis, fotbal, cyklistiku. K triatlonu jsem se dostal přes běhání a horskou cyklistiku. Je to ideální sport, ve kterém se jednotlivé disciplíny vzájemně  doplňují a zejména plavání představuje optimální regeneraci k běhu a cyklistice. Bohužel dlouhý  triatlon, kterému se věnuji, je časově náročný a vyžaduje proto vysokou toleranci nejbližších.

Je známo, že několik velmi známých lékařů bylo také aktivními sportovci. Měl jste nějaký vzor?

I ze studií víme, že sportovci a hlavně triatleti jsou výborní zaměstnanci. Mají obecně schopnost  dobré organizace času a priorit. Proto si myslím, že i mezi lékaři je řada kvalitních sportovců. Vzor ani nemám. Nakolik srdečně cévní choroby souvisí s otázkou pohybu, popř. aktivního sportu Pohyb, hlavně aerobní, by měl byt nedílnou součástí našich životů. Pohybová aktivita má zásadní vliv na snížení kardiovaskulárního rizika a zachování funkčnosti pohybového aparátu. V neposlední řadě je sport i výborným antidepresivem, hlavně v dnešní hektické době. Bohužel se na tento jednoduchý terapeutický přístup zapomíná a dává se přednost nákladné a často neefektivní farmakoterapii.

Pomáhají vám osobní zkušenosti ze sportu při řešení kardiovaskulárních problémů pacientů?

Myslím, že ano. Určitě líp pacientovi vysvětlím, že má zařadit pohyb do léčby svého onemocnění, že má redukovat hmotnost a zdravě se stravovat než lékař, který sám trpí nadváhou, či má problém s pohybem.

Jak relaxujete?

Můj hlavní relax jsou moje tři děti, manželka a samozřejmě sport (to pořadí se občas mění :).