Sochaři tvořili v nemocničním parku

29. 9. 2017

V sobotu 14. října v RN Beroun proběhnou dvě souběžné akce. První se týká odhalení pamětní desky a busty nedávno zesnulého MUDr. Jana Calty a přejmenování Rehabilitačního centra na pavilon MUDr. Jana Calty. Ten samý den proběhne i slavnostní zakončení druhého Sochařského sympozia, které se konalo od 24. července do 24. září.

Garantem a vůbec „duší“ druhého sochařského sympózia je výtvarník Jiří Fürst, sám autor několika originálních soch.  „Když jsem před lety uviděl obnovený park berounské nemocnice, řekl jsem si ano, toto je vhodné místo, aby naše generace po sobě taky zanechaly odkaz. Tento prostor potřebuje pouze dobrého dendrologa, zahradního architekta, čerstvou vodu a dvě až tři desítky dobrých soch. Přesvědčil jsem majitele Rehabilitační nemocnice Beroun Ing. Sotiriose Zavalianise o uspořádání sochařského sympozia. Loni se ho zúčastnilo devět sochařů. Částečně jsme zaplnili park a dvě sochy umístili mezi pavilóny nemocnice. To oba prostory příjemně propojilo,“ vysvětluje nápad k realizaci sochařského sympozia Jiří Fürst.

Ke konceptu letošního sympozia jeho garant uvádí, že jej pojal tak, aby oba venkovní prostory byly sochami dotvářeny rovnoměrně. „Mezi horizontálně členěné fasády budov jsem objednal tři dlouhé bloky hořického pískovce k tvorbě vertikálních soch. Dále jsem nechal ulomit v nedalekém lomu dva kusy sliveneckého mramoru. Ten do této lokality patří a přináší do tvorby novou kvalitu. Navíc dva sochaři přidali skládanku z neopracovaných přírodních bloků pískovce.  Myslím, že rozmanitost děl a kvalita tvůrců bude zárukou úspěchu i druhého ročníku mezinárodního sympozia,“ konstatuje Jiří Fürst.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Letošní sochařské sympozium proběhlo za účasti akademických sochařů Roberta Bučka, Veroniky Durové, Petra Fidricha, Kurta Gebauera, Žandy Gebauera, Jean-Paula Chablais, Davida Janoucha, Josefíny Jonášové, Juraje Plieštika a Marie Šeborové.  

V následující fotogalerii můžete vidět několik snímků z práce tvůrců letošního sochařského sympózia.    

Galerie