Sbírku DOBRÉ VŮLE roztančí flamenco

11. 4. 2019

Charita Beroun, v rámci své sbírky DOBRÁ VŮLE, pořádá dne 25.4.2019 v Berouně jedinečné představení flamencového tanečního souboru Virgine Delgado s názvem AIRE.

Rehabilitační nemocnice Beroun a Nemocnice Hořovice jsou hrdými partnery tohoto představení. Díky tomu vám můžeme zprostředkovat, jako pozvánku na představení, rozhovor přímo s vedoucí soboru a zároveň autorkou představení.

Virginie Delgado je rodačka z Madridu a matka devítiletého syna zakotvila natrvalo v Praze, kde vede taneční školu. Aire je jejím prvním velkým autorským projektem.

O čem je představení Aire?

Je to flamenco a živá hudba. Jde o ty nejtradičnější styly, ale i o lyričtější polohy flamenca. Z pohledu jak hudby, tak tance samotného. Aire je česky vánek. Dramaturgie představení je vlastně hledání cesty, na jejímž konci se otevře okno umožňující nadechnutí. Myslím, že s tím se každý může identifikovat. Protože asi každý z nás někdy zažil, že se takříkajíc nemohl pohnout dál.

Je to premiéra, nebo už jste Aire někde tančily? S jakou odezvou?

Aire mělo premiéru nedávno, v listopadu 2018 na pražském Dni flamenca. Reakce diváků byla překrásná, ohlasy velmi příjemné.

Jak se Vám podařilo vlastně dát dohromady takové množství vynikajících tanečnic a hudebníků z Česka?

Flamenco se hodně šíří i mimo Španělsko. Nemá hranice a všude na světě najdete hudebníky a tanečníky na špičkové úrovni. U českých kolegyň necítím rozdíl, jako bych byla ve Španělsku.

Mají Češi o flamenco zájem?

V celé střední Evropě má už flamenco zastoupení. V Česku jsou 4 festivaly, kde flamenco hraje velkou roli: kromě Dne flamenca ještě Festival Iberica v Brně, Flamencopa v Plzni a Flamenco colours v Olomouci. Flamenco je universální jazyk. Do mých kurzů se každý rok hlásí více a více studentů.

Kde jsou vlastně kořeny flamenca a kde se ve Španělsku nejvíc tančí?

Nejhlubší kořeny má flamenco v Andalusii, na jihu Španělska. Ale například v katalánské Barceloně se narodila jedna z největších bailaoras (tanečnic flamenca) Carmen Amaya.

Jak se španělská tanečnice stane lektorkou flamenca v Česku?

Tanec jsem se učila v Madridu, odkud pocházím. Když jste připraveni – aspoň do jisté míry – tančit profesionálně, dostáváte se pracovně na akce v zahraničí. Do Česka jsem se dostala díky flamencu. Takže vlastně díky flamencu žiju v Česku. A pak už to byl osud. Zůstala jsem a jsem vděčna za to, že zde jako lektorka mohu učit a sdílet vše, co jsem se naučila. Stále se učím a rostu.

Má flamenco skryté poselství?

Možná to tak vypadá, ale není to tak. Flamenco je čistá realita, jsou to emoce a vášeň. Vše, co vidíte na jevišti, je pravda. Nic není ve skrytu.

V případě zájmu o vstupenky kontaktujte prosím přímo projektového manažera na email: projektovymanazer@charita-beroun.cz, či mobilním čísle: 775 722 784, nebo je můžete zakoupit v MIC Beroun.