S umělým sluncem a bez mříží, v Berouně se staví unikátní psychiatrie

2. 12. 2021

Po covidu bude víc než potřeba, říká majitel Sotirios Zavalianis, ke stavbě Centra duševní rehabilitace v Berouně. Inspiraci hledal ve Skandinávii a také ve Švýcarsku.

Kolem rozestavěné pětipatrové budovy mezi kopci v Berouně, v části areálu tamní nemocnice, zatím krouží stavební stroje a jeřáb. Za rok a půl už by měla být nemocnice pro psychiatrickou a psychologickou péči hotová.

„Naším cílem je postavit nejmodernější psychiatrické zařízení v Evropě a destigmatizovat psychiatrickou péči. Lidí s duševními obtížemi rapidně přibývá. Psychické potíže se týkají každého třetího dospělého Čecha“, vysvětluje Sotirios Zavalianis, investor a majitel holdingu AKESO, který za projektem stojí. Slovu nemocnice se i v názvu záměrně vyhýbá, přesně v duchu moderní psychiatrické péče.

Centrum už teď nabírá první lékaře. Majitel také odtajnil, kdo centrum po odborné stránce povede. Za léčebnou část a medicínské programy bude zodpovědný psychiatr a psychoterapeut prof. Ján Praško, který nyní působí ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Procházíme budoucí vstupní dvoranou. Její podobu vidí Sotirios Zavalianis jako slunné „náměstí ve Florencii“. „Člověk by se tu měl cítit jako někde venku, ne uvnitř budovy,“ říká.

Zařízení se postará o dvě stovky pacientů, zejména ze Středočeského kraje, počítá ale i s ambulantní péčí, s výjimkou dětí a chronických pacientů. Pracovat v něm bude 160členný zdravotnický a terapeutický tým. Pro Akeso jde momentálně o druhou největší investici ve výši zhruba 1,2 mld. korun. První část stavebních prací pokryli z vlastních zdrojů bez dotací, na dostavbu pak využijí úvěr.

Stavba, na níž se podíleli tuzemští i zahraniční architekti, sází na několik unikátů. V budově bude fungovat systém cirkadiánního osvětlení, které simuluje sluneční svit. Jinými slovy se intenzita světla bude měnit podle fáze dne. „Představte si ten nejkrásnější den u moře nebo na horách, jak dobře se u toho cítíte, a pro pacienta to bude uzpůsobeno tak, aby to na něj mělo blahodárný účinek,“ popsal Pavel Scholz, náměstek pro projektové řízení.

Investovalo se také například do nerozbitných skel a chytrých bezpečnostních systémů, takže se nemocnice obejde bez mříží. „Mříže tady nikde neuvidíte, to zaručuji,“ slibuje Pavel Scholz v rozhovoru pro SZ Byznys.

Podrobnosti o tom, jak nejmodernější psychiatrická nemocnice bude vypadat, najdete ve videu.

Zdroj | Autorka Silvie Friedmannová, Seznam zprávy, 25. 11. 2021