Punkce jako diagnostická a léčebná metoda

12. 5. 2023

Hostem pořadu Sama doma byl náš ortoped MUDr. Martin Hanus, který se zabýval tématem punkce jako diagnostické a léčebné metody.

Zkuste nám prosím představit metodu punkce a k čemu se využívá?

Punkce je technika, kterou využívá každý medicínský obor, který potřebuje získat jakýkoli vzorek z těla. Ať už se jedná o tělní tekutiny nebo vzorek tkáně. Nejběžnější známou punkcí je odběr žilní krve.  

Je to bolestivá záležitost?

Ke každé punkci se využívá jiný průměr jehly. Jedná se o výkony, které jsou bolestivé. Některé méně, některé více. Samozřejmě každý pacient je jinak citlivý. V některých případech jsme schopni pomocí lokální anestezie snížit senzitivitu až na maximální minimum.

Využívá se punkce i ve Vašem oboru? Případně k čemu?

Ano, využíváme ji zejména k punkci kloubu, kde se vyžaduje maximální sterilita prostředí. Samozřejmě je potřeba tomu přizpůsobit ambulance.

Jak dlouho využíváte tuto metodu? Kdy se začala u kloubů provádět punkce?

Tato metoda sahá až do naší dávné historie. První zmínky o invazivních metodikách sahají až do starověkého Egypta. Tisíc let před Kristem, kdy se lidstvo primárně pokoušelo zasahovat do lidského těla. Za účelem léčebných postupů. A mezi ně se řadí i punkce.

Vyvíjí se tato metoda v posledních letech nějak?

Technika má v podstatě stále stejný princip. Ale ano. Jsme schopni za použití moderních technik využívat punkce v mnohem širším měřítku, než jsme byli dříve. Punkcí jsme schopni udělat například běžný endoskopický zákrok, jen si vezmeme širší jehlu. Typicky z kolenního kloubu jsme schopni sebrat mnohem větší množství výpotku, než bychom dokázali prostou jehlou. Širokou jehlu používáme také při artroskopických zákrocích. Touto jehlou jsme schopni zavést kameru, kterou ihned po vypuštění výpotku, jsme schopni diagnostikovat a eventuelně pokračovat s operačními technikami.

Jak dlouho zhruba zákrok trvá? 

Zákrok může být různě dlouhý. Nejběžnější punkce trvají pár desítek vteřin, pokud je pacient v rukou zručného ortopeda. Hodně záleží na lokalitě a na tom, jak moc pacient spolupracuje.

Je možné, že při zákroku dojde k nějaké komplikaci?

Tou nejvážnější komplikací, která může nastat, je infekce. Naštěstí to není tak časté. Nejčastější komplikace je bolest v místě vpichu. Pokud potřebujeme punkci zavést hlouběji do těla, tam může hrozit poranění vnitřních struktur. Ať už se jedná o cévy nebo orgány.

Je punkce vhodná pro každého pacienta?

Punkce je obecně jeden ze základních nástrojů diagnostiky v medicíně. Proto je punkce vhodná pro všechny pacienty.

Pokud pacient podstoupí punkci kvůli adekvátnímu typu problému, může dojít k okamžité úlevě?

Ano. Představme si, klasický výpotek v kolenním kloubu, to je samo o sobě hodně bolestivé. Dochází k produkci tekutiny. Kloub na to není zařízený, je v něm omezený prostor a tlak do kloubu, je právě to, co vyvolává bolest, která je kolikrát mnohem větší než u samotné příčiny vytváření výpotku. Není ovšem potřeba, aby z toho měl pacient významný strach. Pacient v tomto případě nemusí okamžitě o půlnoci vyrážet směrem na pohotovost. Ve většině případů to pacienta nemůže ohrozit na životě. Vyjma jednoho případu. A to je v případě, že by výpotek byl doprovázen výrazným zvýšením tělesné teploty a podezřením, že se jedná o infekci nebezpečného původu. Tam se vyplatí vyhledat lékaře ihned.      

Jak se pozná, že mám výpotek v nějakém kloubu?

Záleží na lokalitě. Laik poměrně bez problému pozná vodu v kloubu. Lze to poznat dle zvýšeného tlaku uvnitř v kloubu. Samozřejmě kloub také změní tvar. Jsou klouby, u kterých se to rozeznává jednoduše a téměř hned. U některých kloubů je to obtížnější.

 

Celý rozhovor s MUDr. Hanusem si můžete pustit zde.

Zdroj: Česká televize, pořad Sama doma, 2. května 2023