Prošli jsme kurzem sebeobrany

13. 4. 2022

Krav maga – KAPAP učí, jak se efektivně ubránit útoku bez ohledu na věk, pohlaví nebo fyzickou zdatnost trénovaného. Velkou pomocí může být i zdravotníkům – třeba těm, kteří se někdy musí potýkat s agresivními pacienty. Naši zaměstnanci prošli dvouhodinovým seminářem pod dohledem lektora a jediného mistra krav magy – KAPAP v České republice Ing. Michala Janouška.

Bojovým uměním se věnujete už 26 let, z toho 14 let právě tomu krav maga – KAPAP. Čím je pro vás tento systém jedinečný?

Zaujal mě na něm ten specifický překryv do reality. Plno bojových umění funguje na bázi toho, že se něco naučíte, a když to máte reálně použít, tak se tak nestane. Ale Izraelci se snaží všechny dovednosti trénovat tak, aby je mohli použít v životě. Navíc je to životní styl, výcvik KAPAP vás vede k tomu, že určitým způsobem přemýšlíte nad věcmi kolem sebe, nad bezpečností svou i svých blízkých. Do života mi KAPAP dal sebejistotu, že mám šanci se ubránit vlastně čemukoli.

Jaký je vlastně vztah krav magy a KAPAP a co jsou jejich základní principy?

Sousloví krav maga neboli boj zblízka je pro Izraelce označením čehokoli, co se týká sebeobrany nebo osobní ochrany. KAPAP je pak jedním z dvaceti konkrétních systémů, které v Izraeli existují, a zaměřuje se na obranu proti ozbrojenému útočníkovi, který vás ohrožuje, a vy se z té situace máte dostat pryč. Co se pak týká jeho základů, Izraelci je často znázorňují trojúhelníkem, který stojí na kondici a bojové technice – a nahoře je spojuje psychika, která je u KAPAP nesmírně důležitá, protože útočník, třeba v případě žen, často vyhrává právě na psychické úrovni.

Jak vypadal váš seminář v Rehabilitační nemocnici Beroun? Co jste právě zdravotníky učil?

Zaměřili jsme se na několik typizovaných napadení, jako jsou různá škrcení a úchopy. Konkrétně u zdravotníků, kteří se můžou setkat třeba s agresivními pacienty, se nám nejlépe osvědčuje trénovat k sebeobraně použití tlakových bodů. Přece jen totiž znají lidské tělo lépe než laik a dokážou právě tuto techniku použít efektivněji. Použitím tlakových bodů vyvolají nervovou reakci a potažmo bolest, čímž agresora v případě potřeby paralyzují.

Seminář trval dvě hodiny. Co se dá za tak krátkou dobu vlastně natrénovat?

Úplně na rovinu, já dělám bojové umění 26 let a stále všechno neumím, takže představa, že někdo po dvou hodinách bude znát všechny základy, je naivní, stejně jako že se člověk za takovou dobu naučí řídit auto nebo tancovat. Je to spíš taková ochutnávka, aby lidé věděli, o čem KAPAP je. Naše semináře ale vždy děláme v lokalitách, poblíž kterých cvičíme, aby lidé mohli začít i s pravidelnými tréninky. I v Berouně nebo Hořovicích taková možnost je.

Jaké obecné principy ze systému KAPAP byste v případě ohrožení doporučil úplně každému?

Asi jednoduchou taktiku s názvem USB – tedy uteč, schovej se, bojuj. Boj by měla být až poslední varianta řešení situace. Pokud už člověk musí bojovat, mělo by to být rychle – tedy okamžitě provést protiútok a dostat se ze situace pryč. V samotném boji je potřeba umět se před útočníka postavit, mít ruce nahoře nebo zaujmout stabilní postoj. To jsou základní poučky, které si lidé potřebují osvojit, a to i za jednorázový seminář možné je.

Galerie