Neurologické oddělení nemocnice Hořovice v úzké spolupráci s Rehabilitačním centrem MUDr. Jana Calty v Rehabilitační nemocnici Beroun již osmým rokem úspěšně vede specializovaný program pro léčbu tohoto onemocnění. V tomto programu je nyní dlouhodobě zařazeno zhruba 120 pacientů, z nichž tři čtvrtiny tvoří muži.
Od roku 2022 se navíc hořovická nemocnice může pyšnit statutem Regionálního centra pro léčbu spasticity, čímž se připojila k síti vysoce specializovaných pracovišť, kde pacienti nacházejí dlouhodobé zázemí a získávají novou naději na kvalitnější život.
Když tělo neposlouchá
Spasticita je obvykle způsobena poškozením buněk mozku nebo míchy, které řídí funkci kosterních svalů. Je součástí celkového obrazu spastické parézy, tedy „ochrnutí“ části těla. Nejčastěji k ní dochází v souvislosti s cévní mozkovou příhodou, poraněním, nádorem či zánětem mozku nebo míchy, roztroušenou sklerózou, dětskou mozkovou obrnou či jinými neurologickými onemocněními. Jedná se o stav, kdy jsou svaly nepřirozeně napjaté, dochází k nekoordinovaným svalovým záškubům a bolestivé ztuhlosti.
„U spasticity nejde jen o to, že člověk nemůže hýbat rukou či nohou, ale především o to, že se nedostane sám na toaletu, nemůže si otevřít láhev nebo si zkrátka neobstará základní věci. A právě tam začínáme, u toho, co pacient skutečně potřebuje zvládat každý den. Tato zakázka ze strany pacienta určuje směr terapie,“ vysvětluje lékařka Rehabilitační nemocnice Beroun a vedoucí programu pro RNB MUDr. Libuše Brabcová.
Sledujeme nejnovější trendy a řídíme se mezinárodními standardy
Současná moderní léčba spasticity vychází z klinického konceptu francouzského profesora Jeana Michela Graciese, celosvětově uznávaného odborníka, který sestavil ucelený strukturovaný protokol pro její hodnocení a terapii. Tento postup je vysoce funkční i v pozdnějších fázích, tedy i delší dobu od vzniku problému. Existuje již celá řada dostupných odborných studií potvrzujících účinnost konceptu a jeho perspektivy.
Cvičení, které mění život
Jedním ze dvou hlavních pilířů úspěšné léčby je cílená aktivní pohybová terapie.
Základem úspěchu je motivovaný a spolupracující pacient, který je s odbornou podporou ochoten aktivně se zapojit do každodenních aktivit a schopen pravidelného samostatného cvičení. Celá léčba se vede formou „informovaného konsenzu“, tedy jakési dvoustranné smlouvy. Tým pacientovi poskytuje odborné vedení a pacient se zavazuje, že bude plnit dohodnuté úkoly a vést o nich deníky. Z nich se posléze dají sledovat i malé pokroky a slouží i jako zpětná vazba a motivační prvek pro pacienta.
Klíčovou roli přitom hraje nejen podrobné vyšetření, ale již zmíněná identifikace subjektivně vnímaného problému a stanovení konkrétního, realistického cíle, kterého chce pacient dosáhnout.
„Celý přístup je postaven na multidisciplinární spolupráci. Lékař, fyzioterapeut a ergoterapeut v rámci vstupního vyšetření společně hodnotí úroveň soběstačnosti, provádějí testování chůze, funkční schopnosti použití horní končetiny a detailní vyšetření jednotlivých svalových skupin dolních a horních končetin, které jsou ovlivněny spasticitou. Následuje společná analýza výsledků, volba terapeutických postupů, stanovení cvičební jednotky a zácvik pacienta. Poté mu předáme podrobné písemné a obrazové podklady a deníky a v případě potřeby pomůžeme při výběru vhodných kompenzačních pomůcek,” vysvětluje vedoucí ergoterapeutka berounské nemocnice Pavla Košková, DiS.
Botulotoxin – jemná síla přesnosti
Druhým zásadním nástrojem léčby je aplikace botulotoxinu – přírodního neurotoxinu, který uvolňuje spastické svaly. Aplikuje se injekčně přesně do místa největších potíží, pod kontrolou ultrazvuku či EMG (přístroje pro měření aktivity svalů – pozn. redakce) a účinkuje zhruba tři až čtyři měsíce. Aplikaci je třeba po této době opakovat. Jedná se tedy o dlouhodobou léčbu, kdy kombinací botulotoxinu a speciálního cvičení postupně pacient dosahuje lepší funkce končetiny.
„Botulotoxin pomáhá pacientům s různými typy poruch, od spastické parézy, přes cervikální dystonii, až po hemifaciální spazmy nebo blefarospazmus. Výrazně ulevuje od bolesti, zlepšuje pohyblivost a zvyšuje kvalitu života,“ popisuje neuroložka, zástupkyně primářky neurologického oddělení nemocnice Hořovice a hlavní vedoucí celého multidisciplinárního týmu MUDr. Jana Pastuchová.
Ambulance pro pacienty s těmito potížemi se nově nachází také v AKESO POLIKLINICE v pražských Nových Butovicích, kde se pacientům se spasticitou věnuje MUDr. Jan Žák. V současné době je ambulance zaměřena převážně na pacienty s dystonickými obtížemi, tedy zmíněnou cervikální dystonií, hemifaciálním spasmem a dalšími fokálními dystoniemi (omezení na jeden či několik svalů – pozn. redakce). Do budoucna se počítá se spoluprací v rámci komplexní péče i u pacientů se spasticitou po poškození mozku a míchy.
Multidisciplinární tým, který drží spolu
Za výsledky stojí pečlivě koordinovaná spolupráce širokého týmu odborníků z řad neurologů, rehabilitačních lékařů, fyzioterapeutů, ergoterapeutů i zdravotních sester. „Jde o komplexní a dlouhodobou práci s pacienty. Plné zdraví se možná nevrátí, ale důstojnost, pohyb a radost ze života, to vše se vrátit může. A každý úsměv, každý krok, každé samostatně zavázané tkaničky pro nás znamenají vítězství,“ uzavírá doktorka Brabcová.
Tým Programu pro léčbu spasticity:
- MUDr. Jana Pastuchová, MUDr. Libuše Brabcová, MUDr. Dušana Bubnová
- MUDr. Jan Žák
- Pavla Košková, DiS, Pavla Dvořáčková, DiS, Jana Preislerová, DiS,
- Mgr. Zuzana Mikešová, Bc. Jan Slepička
- Mgr. Helena Březinová, Monika Biskupová