Práce nutriční poradkyně není jen o redukci hmotnosti

8. 6. 2020

Nutriční poradnu jsme sice otevřeli už v únoru, ale epidemiologická situace ji na delší dobu uzavřela. Nyní se její kapacita pomalu, ale jistě naplňuje.

Nejvíce klientů tvoří ti, kteří chtějí redukovat svoji hmotnost podle indikované diety od lékaře nebo naopak přibrat na hmotnosti a naučit se správně stravovat. Objednací doba je relativně krátká. Momentálně jsou objednací lhůty v řádu dnů.

Klienti a pacienti se mohou objednávat buď přes recepci 311 745 272/144 99 nebo každou středu na tel. čísle 311 754 249.

Ambulance, která je královstvím nutričních poradkyň Johanky Šlapákové a Ivany Křížkové, sídlí v přízemí budovy C, hned vedle magnetické rezonance.

A co je vlastně náplní práce nutričního terapeuta v nemocnici?

Ve stravovacím provozu kontroluje kvalitu podávané stravy, což je vlastně taková funkce královského ochutnávače, kontroluje teplotu stravy, podílí se na skladbě jídelníčku, dohlíží na hygienické standardy, zajišťuje individuální úpravu stravy, spolupracuje s kuchaři a ostatním personálem. Může se zdát, že nutriční terapeut je taková spojka mezi nemocničním oddělením a kuchyní. Na žádost lékaře či ošetřujícího personálu zařizuje konzilia, doporučuje diety, individuální úpravu stravy, spolupracuje s lékaři a ošetřujícím personálem. Rovněž osobně dochází za pacienty, kteří něco z výše uvedeného potřebují. Dle potřeb oddělení vypracovávají nutriční poradkyně propočty energetické potřeby a výdeje.

Jak by měla vypadat vyvážená strava dospělé ženy a dospělého muže středního věku bez velké sportovní i pracovní zátěže?

Pokud nemá člověk pravidelnou fyzickou zátěž, pravděpodobně nebude v takové formě jako člověk, který se pravidelně hýbe. Dospělý jedinec by měl jíst pestře, zdravě a vyváženě 5x až 6x denně dle svého bazálního metabolismu. Mýtus, aby člověk jedl jen malé porce, je snad dávno překonán. Někdo potřebuje více, někdo méně. Lidé ve středním věku by měli dbát především na psychickou pohodu a na dostatek vitamínů a minerálů ve stravě. Ženy však musí počítat s tím, že ve vyšším věku je přirozené, že se tuk v těle snadněji usazuje.

Ovlivňuje roční období nějak stravovací rituály – naše chutě?

Chutě se nám mění, neholdujeme hutným a tučným jídlům, protože nemáme pocit, že se chceme zahřát. Naopak vyhledáváme lehkou ,,fresh” stravu v podobě salátů, smoothie, bílého masa, ryb, zeleninových polévek atd. Říká se, že jaro je ideální čas na hubnutí. Více svítí slunce, všechno se zelená, je tepleji. Všude na nás vykukuje optimismus a dobrá nálada. 

Inspirací na zdravou večeři může být favorit naší nutriční terapeutky Johanky Šlapákové, kuřecí nudličky, rajčatová salsa a celozrnné těstoviny.

Těstoviny s kuřecím masem a rajčatovou salsou

•      70 g celozrnných těstovin v suchém stavu

•      150 g kuřecích prsou

•      200 g loupaných rajčat

•      1–2 lžičky řepkového oleje

•      1–2 stroužky česneku

•      sůl, pepř, oregano, bazalka

•      20 g parmezánu

•      špetka práškové stévie

Na lžičce řepkového oleje orestujeme kuřecí nudličky. Osolíme, opepříme, podlijeme troškou vody, aby se nám maso nepřipalovalo, a restujeme. Necháme odpočinout.

Loupaná rajčata nakrájíme, vhodíme do hrnce, přilijeme trošku vody, přidáme oregano, bazalku, utřený stroužek česneku, lehce osolíme, přisypeme trošku stévie v prášku a necháme vydusit vodu do zhoustnutí.

Celozrnné těstoviny uvaříme podle návodu. Těstoviny smícháme se salsou a kuřecím masem.

Podáváme s nastrouhaným parmezánem a ozdobené čerstvou bazalkou.