Oslava 90let nemocnice Beroun a slavnostní zakončení sochařského sympozia

14. 10. 2019

V neděli 13.10. došlo v Rehabilitační nemocnici k dvojité oslavě. Slavnostní zakončení sochařského sympozia 2019, které zahájilo tento jedinečný den, se stalo vyvrcholením práce 11 sochařů, které od 24. července mohli návštěvníci parku pozorovat při jejich práci. Všechny sochy se povedly, a tak bylo velmi těžké vybrat z nich ty vítězné. Porota musela přistoupit k několika zdvojeným a ztrojeným místům.

Na čtvrtém děleném místě se umístili sochaři Jan Novotný a Martina Niubó Klouzová, na rovněž děleném třetím místě pak sochaři David Kraček, který byl hostem sympozia, Kamila Housová Mizerová a Karolína Kračková Neprašová. Druhé místo bylo rozděleno mezi dva umělce pana Miroslava Mlynáře a paní Jaromíru Němcovou. Svou sochou „Na hlavu padlý (totem nové doby)“ porotu zaujal, a první místo obsadil, pan Pavel Míka. Ostatní účastníci sympozia byli oceněni Čestným uznáním.

Zeptali jsme se vítěze letošního ročníku, jak se mu akce líbila. „Akce se velmi povedla, stejně jako celé sochařské sympozium. Děkuji majiteli a pořadatelům, že jsem měl tu možnost se letošního ročníku zúčastnit“ poděkoval usměvavý sochař a restaurátor Pavel Míka.

Tím však ocenění sochařů letošního ročníku neskočilo. Příležitost vybrat svého favorita dostala i veřejnost prostřednictvím hlasování. Bylo překvapením, že se shodně sešel názor s porotou o druhém místě. První místo s bezkonkurenčním počtem 202 hlasů, z celkového počtu 400 hlasů, vyhrála Martina Niubó Klouzová a její socha Pandořina skříňka. Druhé místo obsadila Jaromíra Němcová se sochou Čas běží a na třetím místě se umístil pan Miroslav Mlynář s Minotaurem.

Vítězka volby veřejnosti paní Martina Niubó Klouzová ve své děkovné řeči zmínila i důvod svého vítězství. „Za vysokým počtem mých hlasů může jednoznačně dětské publikum. Je to fajn, že se mladá generace účastní a má zájem o umění. Těší mě takové akce, které tyto mladé k podpoře umění vedou. Myslím si, že bychom je měli ve vlastním zájmu touto cestou vést“ poděkovala sochařka.

Všechny sochy si můžete prohlédnout v galerii či se na ně přijďte podívat osobně do našeho parku.

Slavnostní den, který si nenechala ujít většina zaměstnanců, volně přešel do oslav 90 let založení berounské nemocnice. Moderátor Olda Burda stručně připomněl historii vzniku nemocnice, její důležité milníky a předal slovo panu Ing. Sotiriosovi Zavalianisovi, majiteli nemocnice. Ten přítomné kolegyně a kolegy potěšil zmínkou o zahájení kroků k výstavbě firemní mateřské školky, která zaměstnancům Rehabilitační nemocnice chybí, a vyslyšel tak jejich prosby. Dále připomněl neustávající práce na stavbě Centra duševní rehabilitace. Popřál všem krásné odpoledne a tím byla oslava výročí nemocnice oficiálně zahájena. Zaměstnanci nemocnice Beroun, ale i jejich sesterských zařízení Nemocnice Hořovice a Multiscan Pardubice se mohli bavit při poslechu skupiny The Party Band, vystoupení Řeckého tanečního souboru a tanečnic TS Rytmus Úvaly.

Pro rodiny s dětmi zde bylo připraveno mnoho aktivit od malování na obličej, divokého elektrického býka, obrovský skákací hrad až po soutěžní stezku zakončenou lákavými odměnami. Malé i velké diváky uchvátilo loutkové představení Divadélka Vysmáto.

Jednoznačným vrcholem celého odpoledne bylo vystoupení kapely SLZA, která roztančila publikum a jejíž alespoň jednu skladbu znali všichni hosté. Koncert skupina zakončila několika přídavky a neplánovanou autogramiádou pro desítky fanoušků všech věkových skupin.