Operace kolene a cesta domů v jednom dni? V Berouně běžná praxe

22. 2. 2023

V těle máme více než 100 kloubů. Nejpohyblivější je ramenní a nejzatěžovanější zase kolenní. Není proto divu, že právě s nimi pacienti často končí pod skalpelem a děsí se náročné operace. V Rehabilitační nemocnici Beroun je ale všechno jinak. Podívejte se s námi do špičkového Artroskopického centra, kde probíhají zázraky na počkání.

Představte si, že vás dlouhodobě trápí bolesti kolene. Místo složité operace si ale jedno ráno dáte „šlofíka“ pod dohledem anesteziologa, a když jde všechno dobře, večer už doma popíjíte kávu u oblíbeného seriálu. Možná to zní jako sci-fi, ale v berounské nemocnici jde o každodenní realitu. Místní centrum patří k nejlepším artroskopickým pracovištím v celé zemi, dokázali tu vyměnit už přes 40 tisíc bolavých kloubů. Jen za loňský rok odsud spokojeně odešlo přes 4000 pacientů.

Cesta za zdravým kloubem je přitom v Berouně jednoduchá. Pokud má pacient úraz nebo cítí bolesti, dorazí do chirurgické ambulance k prvotnímu vyšetření. Pak navštíví ortopeda, proběhnou vyšetření (magnetická rezonance či rentgen), jejich vyhodnocení, následuje samotný zákrok a na konci čeká klienta účinná rehabilitace. To vše pod jednou střechou a bez dlouhých čekacích lhůt, jak tomu často bývá jinde.

„Zhruba 90 % pacientů přijmeme v den zákroku a odchází už 4 až 6 hodin po něm.“

Pár centimetrů, ale velký rozdíl

Obrovskou výhodou artroskopie je, že při ní stačí provést jen centimetrový řez. Tento miniinvazivní zákrok šetří oproti běžné operaci tkáň, což znamená menší bolesti, kratší hojení, hospitalizaci i následnou pracovní neschopnost a rehabilitaci. Hrozí také méně komplikací a pacient se může brzy vrátit do běžného života a ke sportu.

Artroskopické centrum ale nabízí celou škálu zákroků na všech kloubech – od prevence artrózy až po řadu složitých rekonstrukčních zákroků, jako jsou náhrady vazů v kolenním kloubu, sešití menisků, transplantace chrupavky, řešení vykloubení ramenního kloubu a mnohé další. Provádějí zde i operace, při nichž pacientům implantují částečné náhrady do kolen a ramen.

Centrum se může pochlubit špičkovým vybavením na čtyřech operačních sálech, a co se týče přístrojů i materiálů, personál používá jen to nejkvalitnější, co trh nabízí.

Moderní oddělení jednodenní péče

• Propuštění do 24 hodin.
  • Péči zajišťuje tým zkušených zdravotníků.
  • Nově nabízí 72 lůžek na soukromých až třílůžkových pokojích.
  • K dispozici je nadstandardní apartmán.
  • Nabízí pohodlné polohovací postele, vlastní koupelnu, TV a připojení na internet.
  • Krásný park vybízí k procházkám.
  • Výborné občerstvení lze ochutnat v místní jídelně a kavárně.