Letošní Berounský rehabilitační den se představil v novém kabátě

27. 10. 2023

Ve čtvrtek 26. října se uskutečnil již jedenáctý ročník Berounského rehabilitačního dne, odborné konference, která se tentokrát věnovala tématu Onemocnění nohy – multioborový pohled. Letos se toto prestižní sympozium poprvé konalo ve zbrusu novém sále Centra duševní rehabilitace, jež je součástí Rehabilitační nemocnice Beroun.

Mezi odbornou veřejností velice populární Berounský rehabilitační den se od roku 2012 tradičně pořádal v prostorách hotelu Grand Litava Beroun. Letošní ročník byl tedy výjimečný tím, že jej Rehabilitační nemocnice Beroun mohla představit ve svém supermoderním sále Centra duševní rehabilitace (CDR) a oproti minulosti tak nabídnout více míst. Tento rok se konference zúčastnilo přes dvě stovky posluchačů, vesměs ortopedů, fyzioterapeutů a rehabilitačních lékařů.

Multioborový pohled na onemocnění nohy byl letošním tématem, jenž pokryla desítka přednášejících, kteří obsahově postupně probrali celou problematiku o noze. Organizace konference se tradičně ujalo berounské Rehabilitační centrum MUDr. Jana Calty, v jehož čele stojí primářka MUDr. Milena Kolářová, která společně s MUDr. Ondřejem Horáčkem celou konferenci moderovala.

Dobří přednášející jsou základ a letos se nám opět povedlo konferenci sestavit velmi kvalitně, a to hlavně díky celorepublikově uznávané odbornosti a obrovské mnohaleté klinické zkušenosti našich hostů, kteří u nás vystoupili,“ poznamenala primářka Kolářová.

„Všechny přednášky byly velmi zajímavé a jejich tematický mix výborně pokryl diskutovanou oblast napříč celou medicínou – od operativy přes protetiku až po rehabilitaci,“ doplnil MUDr. Ondřej Horáček.

Spokojenost nad kvalitou konference vyjádřil například rehabilitační lékař MUDr. Miroslav Ouzký z Kadaně. „Jednou z atestací jsem i chirurg, takže všechny přednášky pro mě byly velmi přínosné. Moc se mi líbilo prostředí a také to, jak byl sál poměrně plně obsazený.

Na letošní Berounský rehabilitační den z Průhonic zavítala i fyzioterapeutka Mgr. Hana Pálková. „Za mě určitě velká spokojenost. Poslechla jsem si velmi kvalitní přednášky od všech profesorů, doktorů a dalších odborníků. Osobně jsem uvítala především větší přiblížení činnosti Studia zdravého obouvání, které ze své praxe dobře znám. A pak tu je samozřejmě diabetická noha či neuropatie, s nimiž se v praxi běžně setkávám,“ uvedla fyzioterapeutka a rovněž vyzdvihla moderní prostředí sálu CDR.

Další ročník Berounského rehabilitačního dne, jenž bude již dvanáctým, se do sálu Centra duševní rehabilitace vrátí za rok. Téma je nicméně zatím zahaleno tajemstvím. „Určitě přineseme něco, co z hlediska odbornosti nabídne podobný tematický průřez,“ uzavřela MUDr. Kolářová, která zároveň všem poděkovala za jejich účast.

Na letošním Rehabilitačním dni Beroun vystoupili přednášející s následujícími tématy:

  • MUDr. Matěj Rychlý, Nemocnice Hořovice – Poranění hlezna
  • MUDr. Pavel Smetana, Klinika dětské a dospělé ortopedie a syndromů na dolní končetině
  • MUDr. Petr Teyssler, Nemocnice Vršovice – Operace ploché nohy
  • MUDr. Jan Vacek, Katedra fyzioterapie a rehabilitace, LF Masarykova univerzita, Brno – Funkční dopad hallux rigidus
  • MUDr. Alexandra Dlouhá Maršálková, Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře – Plantární fascitida v rukou rehabilitačního lékaře
  • prof. MUDr. Stanislav Popelka, CSc., I. Ortopedická klinika, 1. LF UK a FN Motol – Problematika TEP hlezna – indikace, kontraindikace, výsledky
  • MUDr. Petr Michalíček, KELTIA-MED s.r.o., KlinNeuro s.r.o. – Mononeuropatie nohy
  • MUDr. Miloš Barna, Barna Medical s.r.o. – Tendinopatie Achillovy šlachy z pohledu rehabilitačního lékaře a fyzioterapeuta
  • Jakub Suzan, Dis., Studio zdravého obouvání – Kalceotická péče a její možnosti
  • MUDr. Vladimíra Fejfarová, Ph.D., KD IKEM Praha – Syndrom diabetické nohy – patofyziologie, diagnostika a léčba

Galerie