Kromě bílého pláště nejraději obléká primář Ondřej Horáček cyklistický dres

7. 8. 2018

MUDr. Ondřej Horáček vede Rehabilitační centrum berounské nemocnice od roku 2011. Nejvíce pacientů má po totálních endoprotézách kolenních a kyčelních kloubů a po artroskopických operacích kolenního nebo ramenního kloubu. Rehabilitovali u něj Josef Laufer, Vlastimil Harapes, Marie Poledňáková, Hana Hegerová či diskař Imrich Bugár. Velkou skupinu jeho pacientů tvoří také lidé s různými neurologickými poruchami, po autonehodách a se sportovními úrazy. Ondřej Horáček se jim snaží jít příkladem a udržuje se v kondici. „V mládí jsem dělal gymnastiku, závodně atletiku a volejbal,“ říká berounský primář v následujícím rozhovoru pro deník MF DNES.

* Který sport u vás hraje prim nyní? 

V posledních dvaceti letech mě nejvíc baví jízda na horském kole v terénu. Bydlíme v Praze 6, tak máme se ženou svoje oblíbené cyklostezky směrem ven z města. Jinak nejradši jezdím v Jizerských horách, kde mají chalupu manželčini rodiče. Rád plavu. Nejraději v moři, kde je čistá voda, dostatek prostoru, málo lidí a přiměřená teplota vody. Nejideálnější je to v Řecku. Snažím se také hrát tenis. Teď mi spoluhráč ale na chvíli vypadl kvůli zraněnému rameni. 
V zimě se hodně věnuji běžkám.

* Co byste doporučil úplnému začátečníkovi, který chce začít hrát tenis nebo jezdit na kole, aby neskončil u vás? 

Cyklistika je relativně šetrný sport, když vyloučíme případné pády. U tenisu je dobré mít do začátku vedení. Aby se začátečníkem někdo nacvičoval údery. Třeba podání, které velmi zatěžuje bederní páteř i rameno. 

* Měl jste vy sám někoho na poradu, když jste začínal s tenisem? 

Jeden kolega na vojně, zubní lékař ze Slovenska, mě naučil základ. Pak už jsem se učil údery opatrně sám. Naslouchal jsem svému tělu. Tenis v mém podání má do dokonalosti daleko, ale mně to nevadí. Mám radost ze hry a z pohybu. 

* Sledujete špičkové hráče, jak hrají při turnajích? 

Dřív jsem se vydržel dívat na pětisetovou bitvu z finále Wimbledonu trvající několik hodin. Zvlášť dokud hrával Ivan Lendl nebo Björn Borg. To byl svátek. Teď se dívám také, ale už ne celou dobu. Pokaždé obdivuji tenisty, že vydrží pětisetovou bitvu v horku s velkým fyzickým a psychickým vypětím.

* Je čas dovolených. Už jste ji letos měl, nebo se na ni těšíte?

Hlavní dovolenou mám za sebou. S manželkou a známými jsme byli na Lipně. Skoro se stydím přiznat, že v mém věku jsem tam byl poprvé. Bydleli jsme v Horní Plané a jezdili po okolí na kolech. Kolem Lipna jsou krásné cyklostezky. Krajina tam není moc kopcovitá. 

* Podíváte se letos k moři? 

Možná na konci září. Kdybych si mohl vybrat, jel bych na Krétu. Před třemi měsíci se nám ale narodil první vnuk, tak si se ženou užíváme novou roli babičky a dědečka. Zatím se zdržujeme v republice. Abychom mohli nabídnout pomocnou ruku, když bude třeba. 

* Těšíte se, že si s vnukem za pár let zahrajete třeba tenis? 

Na to se těším úplně ze všeho nejvíc. Teď se ještě nemůžu plně uplatnit. Ale až začne trochu chodit, tak můžeme zkusit třeba lehčí fotbálek. Také se moc těším, až pro něj budeme vybírat první horské kolo, první tenisovou raketu a řešit, kdy ho postavit na lyže. Nejdřív ale zjistím, na co má dispozice. Do žádného sportu ho rozhodně nebudu tlačit. Nejlepší je, když vás sport nadchne. U mě to byly naposledy dračí lodě. 

* Kde jste se k nim dostal? 

Před dvěma lety jsem jel s týmem od nás z nemocnice amatérský závod tady v Berouně. V jednom týmu jeli chlapi o deset let starší než já. Na břehu pokulhávali a vyměňovali si zkušenosti s endoprotézami. Dopajdali k lodi, nasedli, odhodili berle, chopili se vesel a dojeli druzí. Úplně nás zahanbili. My jsme byli asi dvacátí. Nejdřív jsme to nechápali. Pak jsme přišli na to, že jsou veteránští mistři světa (směje se). Ale stejně to byl skvělý týmový zážitek. Dojeli jsme a nikdo se neutopil. Letos pojedeme hned 1. září. Musím přiznat, že netrénujeme. I když by to chtělo aspoň den předem sednout do lodi, sladit tempo a záběry. Jinak pak na fotkách zjistíte, že půlka týmu vlastně brzdila. 

 

*** 

Profil Ondřej Horáček * Dvaašedesátiletý primář vede Rehabilitační centrum MUDr. Jana Calty v berounské nemocnici od roku 2011. * Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy obor všeobecné lékařství vystudoval v letech 1976–1982. Po studiu působil nejprve jako sekundární lékař na neurologické klinice FN Motol a dále jako ambulantní neurolog. Od roku 1999 působil na Klinice rehabilitace a TVL FN Motol a UK 2. LF jako primář, a to až do roku 2010. * Ondřej Horáček je Člen výboru odborné společnosti Rehabilitační a fyzikální medicíny při České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Je spoluautorem publikace „Rehabilitace v klinické praxi“, jejímž hlavním autorem je profesor Pavel Kolář. Je ženatý, letos na jaře se mu narodil první vnuk. Ve volném čase nejraději jezdí na horském kole, hraje rekreačně tenis a plave.

 

Redaktorka: Jaroslava Šašková
Region vydání: Mladá fronta DNES - střední Čechy

Foto popis:   Radost z pohybu Posledních dvacet let si primář Ondřej Horáček udržuje kondici především jízdou na horském kole. Před pár týdny na něm o dovolené projel okolí Lipna (1. fotka galerie). Během roku si o víkendech zahraje pro radost z pohybu i tenis.

Galerie