„K psychologii mě přivedla touha pracovat s lidmi," říká Mgr. Martina Braunová, psycholožka berounské nemocnice

21. 5. 2021

„Rehabilitační nemocnice Beroun mě zaujala nejen komplexností péče, ale i zajímavým propojením práce s hospitalizovanými a ambulantními pacienty," popisuje v rozhovoru naše nová psycholožka Mgr. Martina Braunová.

Dobrý den paní magistro, jste u nás nová, prosím řekněte nám něco málo o sobě a o tom, co Vás vedlo k tomu, dát se na dráhu psychologie?

Dobrý den, k psychologii mě přivedla touha pracovat s lidmi, setkávat se s nimi. Neuměla jsem si představit, že bych byla většinu času schována za stohy dokumentů a lidi potkávala spíše okrajově. Psychologie a především psychoterapie je pro mne o chvílích společného bytí, „setkávání se".

Jak a co konkrétně Vás zaujalo na práci v naší nemocnici? 

V Rehabilitační nemocnici Beroun mě zaujala komplexnost péče. Vnímám zde maximální snahu zabezpečit pacienty po stránce biologické, psychologické i sociální, což je pojetí člověka, o kterém často mluvíme s pacienty v terapiích. Zároveň je zde propojena práce s hospitalizovanými i ambulantními pacienty, což je pro mě zajímavá kombinace.

Jak moc covidová doba zasáhla do Vaší práce? 

Na tuto otázku nemohu dobře odpovědět. Většinu pandemické situace jsem pracovala s hospitalizovanými pacienty v psychiatrické nemocnici. Tam měla pandemie určitě jiný dopad než na ambulantní klientelu, kterou dle mého názoru zasáhla mnohem více. V tomto směru smekám před odborníky a dobrovolníky, kteří rychle rozšířili kapacity a založili nové linky telefonické pomoci.

Myslíte si, že se izolace či strach z onemocnění podepíše na zdraví obyvatelstva?

Situace posledního roku a půl má určitě vliv na zdraví a psychiku nás všech. I kdybychom se s nemocí nesetkali přímo, tak situace vytváří větší stresovou zátěž, která testuje limity zvládání každého z nás. Může v nás vyvolat úzkost, životní a sociální nejistotu, nebo depresi. Někteří se v průběhu pandemie setkali s osobními tragédiemi, úmrtími blízkých, ztrátou živobytí. Nevím, jestli se dá říct, že se situace po takovéto celospolečenské zkušenosti vrátí do „normálu“, ale jsem si jistá, že se situace stabilizuje. Pravděpodobně přinese dlouhodobé změny a zda je budeme vnímat pozitivně či ne, je už na každém z nás. Jedna věc, která je vidět už v současnosti a která je z mého pohledu pozitivní, je rozšíření psychoterapie přes video-hovory nebo telefonické hovory. Může tak být dostupnější i pacientům z oblastí, kde nyní je sehnání péče velmi náročné.

Kdy už by měl člověk uvažovat o tom, že by měl vyhledat psychologickou pomoc?

Myslím, že je to velmi individuální. Ale nejspíše bych řekla, že ve chvíli, kdy máme potřebu si s někým promluvit, ať už je důvod jakýkoliv. Žádný důvod není malicherný nebo zbytečný. Zároveň platí pravidlo, že začít se dá kdykoliv.

Nějaké doporučení pro psychickou očistu?

Každému z nás asi vyhovuje jiný způsob relaxace, ať je to posezení, sport či zábava s přáteli. Mně pomáhá, když můžu vypnout a dělat činnosti, které jsou úplně odlišné od těch, kterými se běžně zabývám. Odpočinek nacházím třeba na krátkých procházkách s naším psem, v pokusech o zeleninovou zahradu, či ve stavbě domu svépomocí.

 

Ordinaci paní psycholožky Mgr. Martiny Braunové můžete vyhledat nejen když:

•              cítíte úzkost, depresi, smutek, stres

•              máte problémy v mezilidských vztazích

•              jste v náročné životní situaci

•              prožili jste traumatickou událost

•              máte psychosomatické obtíže

•              jste na důležité životní křižovatce a nevíte jak se rozhodnout

•              hledáte sebedůvěru a důvěru v okolí

•              chcete podpořit osobnostní rozvoj a sebepoznání

 

Psychoterapii, krizovou intervenci a klinicko-psychologické vyšetření může doporučit lékař nebo se můžete objednávat sami, bez doporučení.


Objednat se můžete na telefonu: 311 745 228 - po-pá mezi 7 - 8 hod. nebo e-mailem: braunova@nember.cz