Jak se zbavit postcovidového syndromu? I pacienti po těžkém průběhu mají šanci

28. 2. 2022

I několik měsíců po prodělání COVID-19 se s lidmi mohou táhnout nejrůznější zdravotní obtíže. Dobrou zprávou je, že tzv. postcovidového syndromu se relativně snadno mohou zbavit i pacienti, kteří byli ještě nedávno odkázáni na plicní ventilaci. Skvělé výsledky zaznamenáváme i v naší Rehabilitační nemocnici Beroun.

Omezení plicní funkce, zjizvení plic nebo embolie. Všechny tyto dlouhodobé následky může COVID-19 zanechat. V České republice už vznikla specializovaná pracoviště, ve kterých jsou lékaři díky moderním metodám schopni "long covid", jak se postcovidovému syndromu také přezdívá, objektivně sledovat.

Podle odborníků si pacienti po prodělaném covidu stěžují nejčastěji na únavu, dušnost, kašel trvající i týdny po nemoci, neustále se vracející teplotu, nespavost, bolesti kloubů a svalů nebo hlavy. "Postcovidový syndrom se objevuje u nejrůznějších typů pacientů, bez ohledu na to, v jakém stadiu nebo síle akutní covid prodělali," upozorňuje MUDr. Markéta Veverková, primářka interního oddělení v Nemocnici Hořovice.

V Rehabilitační nemocnici Beroun mohou zájemci docházet na speciální cvičení, která mají za cíl pacienty zdravotních obtíží zbavit. "Pokud má pacient lehčí průběh onemocnění, to bývá většinou únava, snížená kondice, bolesti hlavy nebo svalů, tak může rehabilitovat ambulantní formou a snažíme se o zvýšení kondice," vysvětluje primářka oddělení léčebné a rehabilitační péče MUDr. Milena Kolářová.

​Doba od počátku nákazy až k propuknutí postcovidového syndromu se udává okolo dvanácti týdnů. Někdy sice problémy úplně zmizí, pak se ale znenadání znovu objeví. "U těžší formy je to problematičtější, protože pacienti, kteří prodělali umělou plicní ventilaci, mívají komplikace. Nejhorší je polyneuropatie klinicky nemocných, výrazné oslabení dolních končetin, neschopnost vertikalizace," shrnuje.

Tyto pacienty pak v nemocnici učí se posazovat i postavovat. "Základem je individuální fyzioterapie, nácvik chůze, postupné zvyšování kondice," vysvětluje primářka. V případě dušnosti pomáhají dechové rehabilitace. Využít je možné i vodoléčbu.

Rehabilitace pomáhají i lidem po těžkém průběhu covidu


V rehabilitačním zařízení se specializují na nejrůznější metody a také stádia postcovidového syndromu. Můžete docházet ambulantně, ale je možný i delší pobyt. Vše záleží na závažnosti problémů pacienta. Program je obvykle třítýdenní, pacient buď odchází domů, nebo pokračuje v následné rehabilitaci. Ambulantní program může trvat od tří týdnů do tří měsíců, ale tam je to i o domácím cvičení. 

Lékaři dokážou zbavit problémů i pacienty po závažnějším průběhu covidu. "Měli jsme pána, který přišel prakticky ležící a odcházel skoro bez pomůcek –⁠ jen s holemi. Zároveň ale odcházel s důrazným doporučením, že musí denně cvičit a změnit celkový životní styl, dodržovat cvičení i dodržovat nutriční doporučení," popisuje MUDr. Kolářová.

A podobných případů je více. Plicní lékaři, kteří se postcovidovým syndromem zabývají, odhadují, že přetrvávající obtíže může mít až 10 procent nemocných. Před nástupem na rehabilitaci projdete screeningem, který lékaři napoví, v jakém stavu se po prodělání covidu-19 právě nacházíte. Po vyhodnocení stavu už může začít samotná rehabilitace.

O pacienty pečuje tým kvalifikovaných zdravotnických pracovníků –⁠ od rehabilitačních lékařů přes fyzioterapeuty, ergoterapeuty, klinické logopedy až po klinické psychology. Rekonvalescence po prodělaném covidu-19 často trvá týdny, není tedy vhodné okamžitě naskočit do plného pracovního nebo tréninkového režimu. Šetřete se a pokud pociťujete příznaky postcovidového syndromu, zkuste je vyřešit, ne potlačit. Řešení není zrovna snadné ani rychlé, ale zato je účinné.

 

Zdroj: Lucie Krošová, 23. 2. 2022, TN.cz