31.3.2011
Naplno se rozjela ambulantní chirurgie v Nemocnici Beroun. S příchodem dvou nových mladých chirurgů poskytuje nemocnice v nových prostorech každodenní chirurgickou péči s přesahem ordinačních hodin až do večera. Zároveň i chirurgie v Nemocnici Hořovice nadále pokračuje v rozvoji svých služeb pacientům, ať už se jedná o rozvoj laparoskopické optativy, dětskou chirurgii, posílení ambulantního provozu, anebo rovněž nové prostory pro jeho poskytování. Spolupráce obou nemocnic umožňuje pacientům z celého berounského regionu využívat špičkovou chirurgickou péči, která je ve srovnání s okolními zařízeními snadno dostupná a ve spolupráci s noční úrazovou ambulancí na centrálním příjmu Nemocnice Hořovice poskytovaná celodenně včetně víkendů.
MUDr. Petr Zeithaml a MUDr. Václav Šmíd přišli z Plzně a k Novému roku společně nastoupili do Nemocnice Beroun, aby navázali na práci dosavadního týmu lékařů na chirurgické ambulanci a postupně služby této ambulance rozšiřovali. Spolu s nimi se rozšířily i ordinační hodiny. Nyní je chirurgická ambulance v Nemocnici Beroun dostupná od pondělí do čtvrtka v době od 7:00 do 19:00 hodin, v pátek, sobotu a neděli pak od 7:00 do 15:30 hodin.
Doktor Zeithaml o nové koncepci ambulance říká: „Chceme pokrýt základní chirurgická onemocnění, mezi která patří například lehké úrazy, ambulantní chirurgická ošetření a rovněž i menší chirurgické zákroky včetně odstranění mateřských znamének. K nám se mohou pacienti objednat také o víkendu, což může celé řadě pracujících ulehčit situaci.“ V ambulanci aktuálně ošetří 50 až 60 pacientů za den a její další výhodou je návaznost na operativu v nedaleké Nemocnici Hořovice. „Specializuji se zejména na laparoskopické operace břišních kýl, žlučníku a slepého střeva a obecně na břišní chirurgii jako takovou,“ říká dále doktor Zeithaml. „Chtěli bychom postupně rozšířit celý laparoskopický program na další výkony.“ „Možnost operovat v Nemocnici Hořovice a následně pacienty ambulantně sledovat v Nemocnici Beroun nám dává obrovský prostor pro rozvoj a znamená výrazný komfort pro pacienty,“ dodává usměvavý mladý lékař.
Marcela Tkadlecová je z Berouna a koncem února byla operována v Nemocnici Hořovice. Tamní lékaři jí provedli laparoskopickou operaci žlučníkových kamenů. „Velmi jsem ocenila přístup lékařů v této nemocnici. Co bylo ale ještě daleko příjemnější, je to, že jsem jako Berouňačka nemusela jezdit na ambulantní kontroly do Hořovic, ale zašla jsem si do naší nemocnice v Berouně“, říká paní Tkadlecová.
Další spokojenou pacientkou je Andrea Tesařová z Mořiny. „Ošklivě jsem si narazila palec na ruce. Přestože jsem z Mořiny, vydala jsem se raději do berounské nemocnice, kterou znám a se kterou mám dobré zkušenosti. Uvítala jsem možnost ambulantních kontrol i ve večerních hodinách, kdy jsou běžné chirurgické ordinace zavřené,“ říká paní Tesařová a dodává: „Dnes jsou to tři týdny od úrazu, já jsem spokojená a chirurgii v berounské nemocnici mohu napříště jenom doporučit.“
Kromě doktora Zeithamla pracuje v chirurgické ambulanci jeho kolega doktor Šmíd a spolu s nimi sestřičky Kateřina Šmídová, Soňa Káchová a Eva Ernestová a staniční sestra Jana Sklenářová. Do ambulance je možné se objednat po telefonické dohodě na čísle 311 745 272 či 311 745 329 anebo přijít na ošetření v ordinačních hodinách. Pokud se pacient dostaví až po ukončení pracovní doby, je vždy možnost navštívit chirurgickou pohotovostní ambulanci v nedaleké Nemocnici Hořovice. Díky propojenému systému a sdílení informací má pacient komfort společné dokumentace a tato ambulance na centrálním příjmu poskytuje své služby 24 hodin denně.
V kterékoliv nemocnici patří chirurgické ambulance k těm nejvíce zatíženým. Kvůli povaze chirurgických onemocnění a nutnosti častých kontrol není jednoduché efektivně objednávat pacienty tak, aby se doba čekání na ošetření co nejvíce zkrátila. Zejména u zaměstnaných pacientů se lékaři často setkávají s tím, že se jim běžné denní hodiny ke kontrolním návštěvám nehodí. Nezřídka se kvůli tomu stává, že pak navštěvují úrazové chirurgické ambulance, kde jejich odbavení zpožďuje ošetření akutních pacientů. Tím se brzdí chod těchto ordinací v pozdně odpoledních, nočních a víkendových hodinách. Proto v rámci efektivní péče o své pacienty přistoupily obě nemocnice na efektivní systém ordinačních hodin, sdílení údajů a společný chirurgický tým pro obě nemocnice, což by mělo v důsledku umožnit hladké odbavení pacientů.