Jak bude vypadat den pacienta v Centru duševní rehabilitace?

7. 2. 2023

Do otevření Centra duševní rehabilitace (CDR) zbývá pár měsíců. Zařízení, které vzniká pod hlavičkou holdingu AKESO, bude unikátním pracovištěm v Česku i v celé Evropě. Stavební práce spějí do finále. Jak zde bude vypadat pacientův den?

Fototerapie

Nabídka služeb Centra duševní rehabilitace bude rozdělena do dvou pilířů. Pacienti budou mít v programu k dispozici základní služby, které jsou jeho srdcem, a služby rozšířené, jež zpestří jejich zdejší pobyt. Na standardním oddělení se začne fototerapií. V projektu CDR je světlo jednou z nejdůležitějších součástí a k tomu patří i jeho dávkování během dne.

Pozitivní rozcvička

Po fototerapii následuje rozcvička s pozitivním příběhem pod vedením zdravotní sestry. Po snídani se pacient účastní takzvané komunity. Jde o setkání všech pacientů a personálu na oddělení v délce 45 minut. „Komunita má silný terapeutický potenciál, pomáhá pacientovi k sebepoznání a zajišťuje mu kontakt s ostatními,“ říká Kateřina Grohová, která se podílí na sestavování denního plánu pacientů. Po následné vizitě čeká pacienta buď individuální terapie, nebo další služby.

„V CDR je dávkování světla během dne jednou z klíčových součástí terapie.“

Filmy, divadlo i masáže

Odpoledne pak bude patřit skupinové psychoterapii pro maximálně deset pacientů. Kdo nevyužil individuální terapii dopoledne, bude mít možnost se jí věnovat i v odpoledních hodinách. Ostatní mají na výběr z širokého spektra nabídky rehabilitačních služeb. Před večeří proběhne společná relaxace. Po večeři mohou pacienti ještě využít masáže, bazén, fitness nebo se věnovat dramaterapii či filmoterapii, která bude spočívat v promítání filmu s terapeutickým přesahem a následné diskusi. Nicméně denní plán počítá s tím, že rozvrh bude každý den přece jen trochu jiný. Jiný režim bude přirozeně panovat na uzavřeném oddělení, kde budou hospitalizováni klienti s těžším průběhem onemocnění. Zde bude tým centra klást větší důraz na individuální konzultace a počítá se také s klidem a odpočinkem.

Individuální přístup

„Centrum duševní rehabilitace se bude odlišovat především tím, že tu ke každému pacientovi budeme přistupovat velmi individuálně. Pacient získá možnost podílet se spolu s terapeuty na tvorbě spektra rozšířených služeb na nadcházející týden,“ uvádí Alexander Starna, spoluautor denního rozvrhu. S kolegyní Grohovou pracuje nejen na tom, jak efektivně rozprostřít den pacienta, ale také na vytížení kapacity místností a správném využití času odborného personálu. Nezapomíná ani na mladší pacienty z řad dospívajících. Ti budou mít svoje speciální ambulanci i jeden ze tří stacionářů. Stacionář bude fungovat tak, aby jej dospívající mohli navštěvovat po škole.

Vedení realizačního týmu Centra duševní rehabilitace. Zleva: MUDr. Martin Hollý, MBA, Mgr. Pavel Scholz, Ph.D., prof. MUDr. Ján Praško, CSc.