Dnes slavíme Světový den fyzioterapie

8. 9. 2021

Tento den si na celém světě připomínáme již od roku 1951. Je to den, kdy byla založena Světová konfederace fyzioterapeutů.

Fyzioterapie a fyzioterapeuti mají nezastupitelnou roli v pomoci lidem se ztrátou nebo poklesem funkční zdatnosti, ztrátou soběstačnosti a samostatnosti, způsobenou nejrůznějšími onemocněními nebo úrazy. Spolu s těmito zdravotními problémy souvisí i omezení zapojení těchto osob do sociálních, společenských a ekonomických aktivit života.

Každý z nás by si měl uvědomit, že svým aktivním přístupem ke sportu či pohybu jako takovému, může výrazně zlepšit svůj zdravotní stav. Proto se nejenom v tento slavnostní den snažíme zvýšit povědomí společnosti o významu fyzioterapie a její zásadní roli v udržení mobility celé populace. Nedostatek pohybu může znamenat zvýšenou možnost srdečně-cévních, plicních, ale také onkologických onemocnění. Naopak dostatečný pohyb pomáhá redukovat počet zranění, předcházet bolestem pohybového aparátu a také přispívá k prevenci pracovních úrazů.

„Naše profese je náročná jako každá profese. Pracujeme s lidmi, a to přináší spoustu radosti, ale někdy i možnost nepochopení. Je pro nás důležité najít s pacientem společnou řeč a v konečném důsledku vidět, že se podařilo najít cestu ke zlepšení či alespoň udržení zdravotního stavu pacienta k jeho i naší spokojenosti,“ popsala Lucie Lefnerová, vedoucí fyzioterapie Rehabilitační nemocnice Beroun. „V naší nemocnici máme naštěstí dostatek přístrojů a pomůcek ulehčujících a podporujících naši práci. Také naši fyzioterapeuti, kteří se dále vzdělávají v různých technikách a fyzioterapeutických postupech, spolu často diskutují případné složité diagnózy a hledají nejefektivnější cestu,“ popisuje fyzioterapeutka a dodává: „Máme zde skvělý mladý tým, do kterého stále hledáme nové kolegyně a kolegy.“

Přejeme si, aby dnešní den oslavili nejen fyzioterapeuti, ale i vy. Třeba tím, že si dnes půjdete zaběhat či vyrazíte na delší procházku.