Dnes je světový den dárců krve

14. 6. 2021

Na 14. června připadá každý rok Světový den dárců krve. Tento den má za cíl nejen připomenout zásluhy všech, kteří přicházejí pravidelně darovat krev, ale zároveň slouží i jako výzva pro ostatní, aby zvážili možnost pomoci druhým a začali s dárcovstvím.

Transfuzní stanice v hořovické nemocnici je největším odběrovým místem ve Středočeském kraji. Denně tam přichází několik desítek osob, které se rozhodly pomoci druhým tím, že budou darovat kus sebe.

„I přes složité situace, do kterých se velké množství lidí díky onemocnění COVID-19 dostalo, jsme v loňském roce uskutečnili 11 266 odběrů,“ říká Jana Šrámková, vrchní sestra transfuzní stanice a jak říkají dárci „srdce hořovické transfúzky“. „Byli jsme mile překvapeni, že se lidé nebáli a chodili darovat v pravidelných intervalech. Musíme si uvědomit, že velmi pravděpodobně by měla pandemie bez těchto dárců větší počet úmrtí. Nejčastější dotazy v poslední době se týkají očkování proti COVID-19 a otázky, za jak dlouho po očkování mohou dárci přijít k odběru. Pokud jim byla podána vakcína AstraZeneca nebo Johnson & Johnson tak to časové omezení je 28 dní, pokud vakcína Moderna nebo Pfizer tak po 7 dnech.“

„Světový den dárců krve si připomínáme v hořovické transfúzní stanici již několik let. Bohužel letošní pandemická situace nám nedovolila oslavy v našem tradičním duchu, kdy pořádáme soukromý koncert známé kapely jen pro naše dárce. Letos tedy musí každý oslavit dnešní den sám a abychom mu tuto oslavu zpříjemnili, všichni, kteří dnes přišli darovat krev, si odnesli lahev červeného vína pro doplnění krvinek," doplňuje tisková mluvčí hořovické a berounské nemocnice Petra Horáková.

„Nejraději vítáme dárce s krevní skupinou 0 negativní, protože to jsou tzv. univerzální dárci, kteří mohou darovat krev i osobě s jiným typem krevní skupiny,“ popisuje vrchní sestra a dodává: „Ať už rozdáváme dnes víno nebo v jiných dnech drobnosti, všichni dárci mi potvrdí, že ten pocit, že někomu mohli pomoci, je k nezaplacení.“