Co všechno dokáže ultrazvuk odhalit?
Díky ultrazvuku mohou lékaři velmi přesně posoudit stav měkkých tkání i kloubů. „Vyšetřením zjistíme například přítomnost kloubních výpotků, zánětlivých procesů, ruptur šlach, vazů nebo svalových vláken. Můžeme tak rychle a přesně stanovit diagnózu a ve stejném okamžiku navrhnout i vhodnou terapii,“ vysvětluje lékařka Rehabilitačního centra nemocnice v Berouně MUDr. Vlasta Bernášková.
Výhody ultrazvuku: rychlost, přesnost a bezpečnost
Oproti jiným zobrazovacím metodám má ultrazvuk celou řadu výhod. „Vyšetření je bezbolestné, neinvazivní a pro pacienta bezpečné. Nevyužívá ionizující záření, takže není zatíženo absolutními kontraindikacemi,“ doplňuje rehabilitační lékař MUDr. Adam Bouše, který společně se svou kolegyní tuto metodu v Rehabilitační nemocnici Beroun provádí.
Ultrazvuk umožňuje jak sledování stavu pacienta v čase, kontrolu hojení tkání, tak i dynamické vyšetření - tedy pozorování struktur během pohybu, což je zásadní například u potíží se šlachami nebo klouby.
Ultrazvuk i jako pomocník při ošetření
V berounské nemocnici lékaři využívají ultrazvuk i při tzv. intervenčních výkonech. „Pod kontrolou ultrazvuku můžeme například bezpečně punktovat kloub a odsát přebytečnou tekutinu, nebo aplikovat léčivé látky přímo do postiženého místa,“ popisuje doktorka Bernášková. Po zákroku je možné ihned navázat ošetřením fyzikální metodou, například vysokovýkonným laserem nebo rázovou vlnou.