„Chtěla jsem práci zdravotní sestry dělat poctivě,“ říká Emilie Chrobáková, která půl století pracuje v berounské nemocnici

31. 7. 2018

Letos je tomu přesně padesát let od doby, kdy Emilie Chrobáková nastoupila jako čerstvá absolventka Střední zdravotnické školy do berounské nemocnice. Pracuje tady dodnes. Ač se zdá pro někoho neuvěřitelné, Emilie Chrobáková pracuje rovných 49 let na chirurgických sálech. Velmi sympatická a elegantní dáma s vytříbeným vystupováním a smyslem pro humor hodnotí v následujícím krátkém rozhovoru svou práci v berounské nemocnici, hovoří o povolání zdravotních sester a odhaluje své plány, které má „až jednou“ bude v důchodu.

Pro někoho se zdá až neuvěřitelné, že jste vydržela u té samé práce půl století. Jak byste to vysvětlila, jakou jste měla motivaci?

Jako žena jsem neměla zájem studovat technické obory.  Při studiu na střední zdravotní škole jsem poznala práci, kterou jsem chtěla vykonávat po celý svůj život. Chtěla jsem být zdravotnicí.

Jak jste na toto povolání tehdy pohlížela?

Chtěla jsem práci zdravotní sestry dělat poctivě a pečlivě. Poznala jsem, že musím pacientům pomáhat a spolupracovat s nimi. Na chirurgických sálech pracuji od roku 1969. Práce zdravotnice mi umožňuje plnit představu o mém životním poslání – pomáhat lidem.

Jak hodnotíte vývoj nemocnice za posledních padesát let?

Za padesát let se změnilo přístrojové vybavení chirurgických sálů. Dříve postup operace záležel pouze na chirurgovi. Dnes mu pomáhají přístroje. Zásadní změny u nás v berounské nemocnici se uskutečnily v posledních deseti letech po privatizaci nemocnice, kdy její majitel investoval do stavebních úprav a do vybavení moderními přístroji. Rozšířily se služby pro pacienty a jejich rehabilitaci. A na tyto změny byly zvýšeny počty sanitářů, sester a lékařů.

Co se za ta léta změnilo v povolání zdravotní sestry a co pořad zůstává stejné? Máte nějaký vzkaz pro mladší kolegyně?

Dnešní zdravotní sestra musí vyplňovat více zdravotní dokumentace, která jí zabere polovinu pracovní doby. V povolání zdravotní sestry stále zůstává trpělivost při práci s nemocným člověkem. Vzkaz  pro studentky ze „zdrávek“ je jednoduchý a prostý: „Nechoďte na zdravotní školu jenom proto, abyste měly maturitní vysvědčení, ale připravte se na to, že práce zdravotní sestry je hezké a také náročné povolání.“

Těšíte se do důchod? Jak si představujete život bez nemocnice?

Do důchodu jednou odejdu, ale práce mi asi bude chybět. Chtěla bych chodit na procházky s naším psem  a dívat se na západ slunce. Pokud to zdraví a finance dovolí, ráda bych cestovala, podívala se znovu do Paříže, Moskvy, Petrohradu a po Evropě.  Mám dceru a vnučku v Anglii a tak bych je ráda navštívila. Ráda čtu knihy a tak budu hodně číst. Knih jsou mraky a život je na to příliš krátký. Užívat si se známými, chodit do divadla, na výstavy, číst, luštit křížovky ... atd. Prostě si užívat života a hlavně být v pohodě a životem se "prosmát"!