Centrální sterilizace je srdcem nemocnice

26. 11. 2021

Pokračujeme v seriálu seznámení s našimi odděleními. Další v pořadí je jedno z nejdůležitějších oddělení naší nemocnice, a to centrální sterilizace.

Centrální sterilizace je specializované zdravotnické pracoviště, jehož úkolem je předsterilizační příprava, balení, sterilizace a výdej veškerého sterilního materiálu pro všechna pracoviště nemocnice. Svými úkoly a zaměřením se řadí mezi složky prevence nemocničních nákaz a představuje i jeden ze základních aspektů komplexní zdravotní péče. Cílem oddělení centrální sterilizace je zajištění vysoké úrovně a kvality sterilizace zdravotnických prostředků. 

Víte kolik váží operační sada? Některé sady mají 3 kg, jiné až 9 kg, a každou z nich musí vzít personál sterilizace do ruky. Za den jí tak rukama projde více než 200 kg. Možná vás překvapí i zajímavost ohledně kabelů či různých hadic potřebných k operacím. Těch se musí denně sterilizovat okolo 317 metrů. 

Nahlédnout do práce kolegyň na centrální sterilizaci dala v nedávném článku i jedna s našich nejvěrnějších zaměstnankyň. Emilíe Dejdarová, sálová sestra, která v nemocnici pracuje přes 50 let. Rozhovor s ní si můžete přečíst zde.

Nahlédněte i vy do tohoto veřejnosti utajeného místa.