Bezpečné prostředí pro pacienta i personál

16. 11. 2022

Bezpečné prostředí, které je zároveň přívětivé a dbá na důstojnost pacientů. To byl náš úkol při navrhování pokojů v novém Centru duševní rehabilitace, které budujeme v areálu berounské nemocnice. Bezpečnost pacientů i personálu je pro nás nejvyšší prioritou. V celé budově jsme aplikovali nejnovější poznatky spojené s pobytem pacientů při hospitalizaci a na akutních pokojích také techniky redukující sebepoškozující jednání.

Představujeme vám pokoj pro akutní péči, jíž bude věnována asi osmina kapacity lůžkové části centra. Až se Centrum otevře prvním pacientům, budou pokoje maximálně vyladěné a bezpečné (například kabely k ovládání lůžka mohou být v případě potřeby vyjmuty).

Bezpečnostní prvky v akutním pokoji

Dveře

Dveře se otevírají směrem ven do chodeb, aby se nikdo nemohl zabarikádovat uvnitř. Otvory mezi vrchní stranou dveří a rámem budou zajištěny tak, aby se znemožnilo provlečení jakýchkoliv předmětů. Kliky budou speciálně tvarované. Věšáky a podobné předměty jsou uzpůsobeny tak, aby unesly jen určitou hmotnost.

Okna

Okenní sklo je rizikem kvůli výrobě střepů, kterými si může pacient ublížit nebo je použít jako zbraň. Řešením jsou okenní fólie z vnitřní strany skleněné výplně. V případě rozbití skla nevzniknou rizikové střepy a sklo se nevysype do prostoru. Skla a fólie jsme otestovali se stavbyvedoucím Construction Teamu, odolaly všem pokusům o proražení.

Design

Dbáme na příjemné prostředí – materiály a design vybíráme tak, aby se v pokoji pacienti cítili dobře. Design je totožný jak na akutním pokoji, tak na pokoji standardním, nechybí TV a kuchyňský koutek s ledničkou. Celkový efekt prostředí přispívá k psychické pohodě. 

Koupelna

Akutní pokoj disponuje „antivandal“ úpravou sanitárního zařízení. S umyvadlem ani toaletou není možné manipulovat, voda v umyvadle se spouští tlačítkem. Zrcadla jsou vyrobena z polykarbonátového materiálu a nelze je rozbít ani sundat. Na zdi je umístěno signalizační zařízení.

Osvětlení

Důležitým léčebným faktorem je akcent na chronobiologickou léčbu. Jednak bude celá budova vybavena cirkadiánním osvětlením, jednak bude standardní součástí péče nastavení individualizovaných chronobiologických doporučení.

Cílem využití systému osvětlení CDR je, aby vedle subjektivního vnímání prostoru podle denní doby osvětlení lépe odpovídalo biologickým potřebám organismu a výrazně podpořilo terapeutické procesy v budově CDR, jednoduše tam, kde bývají pacienti a personál vystaveni umělému osvětlení delší dobu. Osvětlení „Apollon“ bude osazeno tam, kde probíhá 24hodinový pobyt pacienta/zaměstnance, a podmínky světelnosti budou řízeny během celého dne i noci.

Od rána do odpoledne bude působit „Apollon“ s plným rozsahem světelného spektra imitujícího biologickou účinností přirozené světlo slunce, večerní tlumené teple bílé osvětlení bude imitovat zapadající slunce a noční tlumené osvětlení bude na pokojích utvářet bezpečné a klidné prostředí.

Klienti a zaměstnanci CDR vystavení optimalizovaným podmínkám osvětlení kopírujícím přirozené rytmy slunečního světla budou mít upravený spánkový profil a celkově lepší pocit z pobytu v zařízení, které se věnuje duševnímu zdraví. Přímo tak bude pozitivně ovlivněn a podpořen komplexní léčebný proces a celkový pocit z pobytu v tomto soukromém zařízení. Zaměstnancům CDR osvětlení napomůže především při nočních směnách lépe udržet pozornost a zlepšit kvalitu spánku po nich.

Kamera

V Centru duševní rehabilitace budeme citlivě pracovat s lidskými právy. V pokojích, kde je potřeba pacienta monitorovat, máme instalované „antivandal“ kamery, které nahrazují polopropustná zrcadla využívaná v minulosti. Pokud se spustí kamera, pacient je informován zprávou na televizoru, aby bylo zachováno jeho maximální soukromí.

Zdroj: NÉA 13, Text: Pavel Scholz, Foto: Jan Vlček