Barbora3. 4. 2024

Dobrý den, často trpím na infekce močových cest, na podzim jsem byla hospitalizovaná se zánětem ledvin. Nyní jsem v 18tt a v sobotu 30.3. jsem byla na pohotovosti v nemocnici s podezřením na zánět močových cest/ ledvin- časté močení, bolest v oblasti ledviny, další příznaky nemám. Na pohotovosti mi rychlým testem zjistili bílkovinu v moči (leukocyty 500), poslali moč ke kultivaci a nasadili mi atb Amoksiklav 1 g 2 x denně na 10 dní. Doktorka mi sdělila, že v moči je určitě zánět a že atb. mám určitě brát. Dnes jsem volala o výsledky kultivace a vyšly negativní. Bohužel mě však nechtěli přepojit přímo na lékaře. Má otázka zní, zda mám dobírat antibiotika, když mimo časté močení (což může být i těhotenstvím) jiné problémy nemám. Nerada bych v tomto stavu zatěžovala organismus zbytečně (trpím na mykózy a mám zažívací potíže), na druhou stranu se bojím atb svévolně vysadit. Lze nějak vysvětlit bílkovinu v moči? Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, vzhledem k příznakům a pozitivnímu nálezu v moči na bílkovinu i přes negativní kultivaci moči bych Amoksiklav doužíval dle doporučení gynekologa. Po dobrání antibiotik doporučuji kontrolní vyšetření moče chemicky, sediment a kultivačně cestou svého praktického lékaře či gynekologa. S pozdravem Vavřík.

MUDr. Tomáš Vavřík