Shodit na váze neznamená, že musíte hladovět

7. 2. 2024

Nutriční ambulance Rehabilitační nemocnice Beroun pomáhá pacientům v oblasti výživy a životního stylu. Její prostory navštěvují lidé s různými potížemi, nejčastěji pak s nadváhou. Zájem o služby, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, přitom vytrvale roste.

V nutriční ambulanci Rehabilitační nemocnice Beroun o pacienty pečuje tým tří profesionálních terapeutek Mgr. Lívia Balažia, Mgr. Dominika Roztočilová a Lenka Lehovičová. Jak na úvod popisují, na rozdíl od výživového poradce či kouče má terapeutka výsadu, že se může starat i o pacienty s různými zdravotními potížemi.

Většinou k nám lidé přicházejí na doporučení praktických lékařů, kardiologů, ortopedů a dalších specialistů. Primárně řešíme obezitu, dále pak diabetes mellitus či potravinové alergie a intolerance. V žádném případě nenabízíme nějaké ‚zázračné‘ doplňky stravy a ke každému pacientovi přistupujeme individuálně s cílem vyladit jejich stravovací návyky,“ popisuje Lívia.

Před návštěvou ambulance je nutné, aby si pacient po dobu alespoň pěti dnů poctivě zapisoval, co všechno během dne snědl a vypil. Terapeutka si poté při osobním setkání nastuduje anamnézu a doptá se na další možné zdravotní potíže. „K tomu používáme speciální váhu InBody, která vyhotoví souhrnný report o tělesném složení. Dozvíme se například poměr svalové a tukové tkáně. Dále množství tuku, jenž se ukládá v břišní dutině kolem životně důležitých orgánů a mnoho dalšího. Sestavíme si tak ucelený obraz, který nám jasně napoví, jakým směrem by se úprava životního stylu měla ubírat,“ ilustruje Lenka.

Pacienti posléze dostávají na míru ušitý nutriční plán. Načež další konzultace probíhají jednou měsíčně. Je to z důvodu, aby terapeutky mohly v případě potřeby včas reagovat na možné negativní výkyvy v tělesném rozložení.

„Vyváženou stravou lze předejít kardiovaskulárním potížím či metabolickému syndromu.“

Hladovění stresuje tělo, které pak odmítá hubnout

Vůbec nejčastějším důvodem k návštěvě nutriční ambulance je nadváha či obezita. Motivace jsou přitom vesměs stejné; všichni se chtějí cítit lépe a také tak vypadat, kdy mezi zájemci převládají ženy. „Pacientky dost často vyděsí jejich celkový tělesný stav doprovázený například špatným krevním obrazem a vysokým tlakem,“ popisuje Lívia a připomíná, že správná výživa je přitom klíčem k dobré kondici.

Lidé se tak k jejich překvapení už při první konzultaci mnohdy dovídají, že za stagnaci hubnutí může zpravidla nedostačující energetický příjem. „Z důvodu nízkého přísunu živin je organismus vystavován stresu a jedna z reakcí je, že ukládá zásobní tuk. Když poté pacientům sdělíme, že se potřebují správně ‚rozjíst‘, často se setkáváme s údivem,“ doplňuje Dominika.

Jde to i bez drastických diet

Úprava stravovacích přitom návyků nemusí být těžká, protože terapeutky vedou pacienty k tomu, aby se jejich nové stravovací zvyky staly životním stylem. „Skutečnost, že hubnout jde snadno a bez přísných diet, je pro všechny inspirujícím zjištěním. I my si rády zamlsáme, podstatné ale je, abychom z více než osmdesáti procent dávali tělu potřebné živiny. A až v tom zbytku si můžeme užít nějakou tu neřest,“ říká Dominika.

S objednáním není radno čekat

Za dobu svého fungování si ambulanci našel poměrně vysoký počet klientů a další přibývají. V současnosti je průměrná čekací doba na první konzultaci zhruba jeden měsíc. „Navíc platí, že ti, kteří k nám přijdou s doporučením od lékaře, mají péči placenou z veřejného zdravotního pojištění. Dveře jsou nicméně otevřené i samoplátcům,“ uzavírá Lenka.

Galerie