Rehabilitační pobyt v berounské nemocnici vrátil tátovi chuť do života

8. 11. 2023

„Jako ve Švýcarsku,“ říká o naší nemocnici živnostník z Teplic Jan Kramár, který už pátým rokem vozí svého otce Václava na pobyt do Rehabilitačního centra MUDr. Jana Calty. Jak popisuje, kdysi velmi špatný zdravotní stav jeho tatínka se dramaticky zlepšil jen díky týmové práci sester, fyzioterapeutů a lékařů berounského zařízení.

Šestasedmdesátiletý Václav Kramár se původně živil jako horník na krušnohorském Cínovci. Důlní dřina si na jeho těle vybrala daň a už v 39 letech musel odejít předčasně do invalidního důchodu, když mu diagnostikovali vazoneurózu rukou. Od té doby se jinak těšil relativně dobrému zdraví, a to až do roku 2019, kdy si začal stěžovat na bolesti v oblasti lýtek.

S tátou jsme prošli řadu vyšetření. Nakonec si ho v jedné severočeské nemocnici nechali, kde mimo jiné podstoupil dvě lumbální punkce. Vše proběhlo relativně v pořádku až do momentu, kdy najednou přestal vidět na jedno oko a postupně se začaly přidávat další potíže s nohama, až přestal úplně chodit,“ vypráví Jan Kramár a dodává, že lékaři jeho otci nakonec diagnostikovali polyneuropatii.

Se zhoršujícím se zdravotním stavem bylo nutné co nejdříve začít s rehabilitací. Jan Kramár zpočátku zkoušel pro svého otce získat místo v Rehabilitačním ústavu Kladruby, načež se od známých dozvěděl o Rehabilitační nemocnici Beroun. „Podíval jsem se na vaše stránky a hned mě ohromilo to úžasné video. Po shlédnutí jsem si najednou připadal jako někde ve Švýcarsku. Pamatuji si, že otec v tu dobu na tom nebyl vůbec dobře, a když jsem mu video ukázal, tak úplně pookřál,“ vzpomíná.

První hospitalizaci v Rehabilitačním centru MUDr. Jana Calty se mu pro otce povedlo zařídit na léto 2019. Bohužel se ale mezitím stav Václava Kramára dále horšil, kdy mimo jiné postupně přestal vidět i na druhé oko. „Dodnes si nejsme jistí, proč se tak stalo, ale velmi pravděpodobně kvůli krevním sraženinám. Hodně ho to vzalo a zhubl asi dvacet kilo, protože prakticky přestal jíst. Do toho ještě spousta léků. No, nebylo to vůbec dobrý,“ pokračuje ve vyprávění syn.

Načež v průběhu srpna se dostali do Berouna. „Jen co jsme byli uvedeni na pokoj, najednou kolem táty byly dvě sestry a jedna z nich se ho ptá: ‚Pane Kramáre, co si dáte k obědu?‘ To už jsem úplně vytřeštil oči, protože opravdu není běžné, že byste si mohli v nemocnici vybrat jídlo,“ poznamenal Jan Kramár. „Tehdy jsem vůbec nejedl, nešlo mi to. Pak jsem ale přijel k vám a najednou s chutí snědl celý oběd. Dodnes si pamatuji, co to bylo – frankfurtská polévka a rýžový nákyp, který jsem vlastně kvůli vojně vůbec neměl rád,“ doplňuje s úsměvem svého syna pan Václav.

S lepším apetitem a probíhajícími rehabilitacemi se mu vrátila chuť do života, opět se dokázal na nohy postavit a postupně se začala zlepšovat i chůze. „Bylo to hlavně díky prostředí, péči a pozitivnímu přístupu vašeho personálu, že se táta dal takhle rychle dohromady. Ta změna – hlavně v jeho psychice – byla něco úžasného. Troufám si říct, že jen díky tomu tu ještě s námi je,“ nešetří chválou Jan Kramár.

Letos to bylo pátým rokem, co byl Václav Kramár do Rehabilitačního centra MUDr. Jana Calty přijat – tentokrát na tři týdny. Lékaři mu připravili program, který zahrnoval cvičení na motomedu, masáže, čas s fyzioterapeutem a z takzvaných mokrých procedur to byl bazén a vířivka na nohy. „Za tu dobu, co k vám jezdím, se mi nohy výrazně zlepšily a pomalu se do nich vrací i cit,“ popsal zkušenosti senior.

Progres, který Václav Kramár dosud dokázal, dělá radost i jeho synovi. „Moc děkuji panu majiteli Ing. Sotiriosi Zavalianisovi, že pro nás obyčejné lidi dokázal vybudovat takové zařízení. A za otce velmi děkuji všem zaměstnancům nemocnice, kteří se o něj pokaždé tak hezky postarali. Klobouk dolů před vámi,“ uzavírá Jan Kramár.