Pacientka jednodenní chirurgie Lenka Pietrulová: obavy z operace byly rychle pryč

25. 3. 2024

Nově se některé zákroky, jako jsou například drobnější operace žlučníku či kýly, postupně přesouvají z Nemocnice Hořovice do Centra jednodenní péče Rehabilitační nemocnice Beroun. Cílem je odlehčit kapacitě hořovického chirurgického oddělení a zároveň pacientům poskytnout možnost jít i pouhých několik hodin po zákroku domů. Jednou z pacientek, která možnost jednodenní chirurgie v Berouně využila, byla Lenka Pietrulová z Jinců. Tu do Berouna přivedla dvojitá kýla.

Mladá žena k takzvané hernii přišla zhruba před dvěma lety, když prodělala covid. „Kýla se mi velmi pravděpodobně objevila kvůli respiračním potížím doprovázené silným kašlem, při kterém namáháte břišní svalstvo,“ přiblížila mladá žena.

S postupem času ji zejména zhoršující se nepříjemná bolest donutila problém konečně řešit. „Jednu kýlu jsem měla mezi šikmým a břišním svalstvem a druhá byla takzvaná diastáza. Projevovalo se to třeba na procházce, kdy se vyvalila bolestivá bulka. Moje obvodní doktorka mi po vyšetření doporučila chirurgickou ambulanci v hořovické nemocnici, kde se mě při první návštěvě ujal přímo pan primář jednodenní chirurgie Zeithaml,“ pokračuje Lenka.

Princip jednodenní chirurgie spočívá v tom, že pacient po zákroku v některých případech odchází ještě ten samý den domů, nebo na oddělení jednu noc přespí. Program je nicméně určen jen pro lidi, kteří by neměli trpět několika zdravotními potížemi najednou.

O tom, zda pacient kritéria splňuje, či ne, určuje samotný operatér, jenž vyhodnocuje operační nález a rovněž i takzvanou zdravotní rizikovost. Například když má jen vysoký tlak, může jednodušší zákrok v rámci jednodenní chirurgie podstoupit. Ale pokud má k tomu třeba ještě astma, cukrovku či jiný zdravotní problém, je u něho lepší provést operaci standardně,“ vysvětlil primář jednodenní chirurgie MUDr. Petr Zeithaml.

Zda jsou pacienti vhodnými kandidáty pro jednodenní chirurgii, lze zjistit prostřednictvím vyšetření v síti indikačních ambulancí. Ty se nachází v Nemocnici Hořovice, dále pak v AKESO POLIKLINICE v Praze a v Radnicích na Plzeňsku. „Objednat se lze přímo bez nutnosti návštěvy svého obvodního lékaře, a samozřejmě to jde i s lékařským doporučením,“ sdělil dále primář.

Lenka Pietrulová podmínky pro jednodenní chirurgii splnila. Dopředu tedy už věděla, že po zákroku, který se provádí laparoskopickou metodou, půjde domů nejpozději druhý den. Nicméně z nepříjemné zkušenosti z minulosti, kdy před deseti lety v jiném zdravotnickém zařízení podstoupila standardní operaci pupeční kýly, měla před operací v Berouně důvodný strach.

Zákrok tehdy proběhl dobře, ale hrozně špatně jsem vlivem anestézie snášela pooperační stavy. Nicméně po přijetí tady v Berouně se mě hned ujala sestřička a dovedla mě k panu primáři. Jemu jsem mé obavy nastínila už v chirurgické ambulanci, kde jsme se viděli poprvé. Pan doktor mi znovu vysvětlil, že se během času metody zase o kus posunuly. Opětovně mi průběh operace, a jak o mě bude postaráno, ozřejmil, což mě celkem uklidnilo,“ svěřila se. Obdobně to dle jejích slov proběhlo i na sále. „Paní anestezioložka i sestřičky se mnou až do mého uspání mluvily, což bylo příjemné,“ líčí s úsměvem.

Lenky prognóza byla, že by mohla být po operaci propuštěna ještě ten samý den. Nakonec ale na oddělení přeci jen noc strávila, protože jí během zákroku MUDr. Petr Zeithaml našel ještě jednu kýlu v tříselní oblasti. „Během laparoskopické části operace, kdy probíhá revize celé dutiny břišní, jsem mimo kýlní branky v pravém podbřišku zjistil i kýlní branku v třísle – v místě pro takzvanou nepřímou tříselnou kýlu. Obě branky spolu poměrně těsně sousedily, takže se dala provést laparoskopická plastika, kdy byly tyto defekty stěny břišní překryty jednou síťkou,“ popsal lékař.

Jak posléze Lenka Pietrulová zmínila, po operaci se cítila poměrně dobře. „To, že je člověk trochu bolavý, je asi normální – přirovnala bych to k tomu, jako když to přeženete s cvičením na břicho. Ale hlavně mi nebylo zle, čehož jsem se bála nejvíc,“ poznamenala.

Z Centra jednodenní péče byla propuštěna druhý den hned ráno. Domů se moc těšila a vyzvednout ji přijel její manžel. „Samozřejmě doma je doma. Ale s péčí, kterou jsem tu dostala, to bylo jako v domácím prostředí. Sestřičky i lékaři byli neskutečně hodní. Smekám, chválím a všem moc děkuji,“ uvedla s tím, že by se do zaměstnání mohla vrátit zhruba do měsíce.

Galerie