Zemřel MUDr. Jan Calta, muž, který otevřel nové cesty v oblasti rehabilitace

7. 3. 2017

Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí 6. března 2017 MUDr. Jan Calta, dlouholetý ředitel pardubického Onkologického centra Multiscan a.s. a odborný ředitel společností Jessenia a.s. a NH Hospital a.s., které provozují Rehabilitační nemocnici Beroun a Nemocnici Hořovice.

Jan Calta se narodil v roce 1951 do pražské umělecké rodiny. Jeho otec byl jevištní výtvarník a matka herečka. V roce 1978 promoval na 2. lékařské fakultě se specializací na rehabilitační a fyzikální medicínu. Rehabilitační lékařství se stalo, vedle fotografování, velkou vášní jeho života. Vyznačoval se tím, že měl nejen vzácný cit a smysl pro nové směry v oblasti rehabilitace, ale měl i potřebnou odvahu a nezkrotnou vůli je probojovat a prosadit.

Od roku 2000 začal spolupracovat s Ing. Sotiriosem Zavalianisem, se kterým vytvořil novou strategii dalšího rozvoje pro lékařskou skupinu Multiscan, a následně i pro berounskou nemocnici. Zdejší rehabilitační centrum, největší a nejmodernější zařízení svého druhu v České republice, je jeho dítětem. Inovativní postupy, nadhled a odhodlání prosazovat nové vize, které doktor Calta bezpochyby měl, dokumentuje právě několikaleté úspěšné fungování této rehabilitační nemocnice.
Doktor Calta se také významně podílel na modernizaci berounské a hořovické nemocnice, ze kterých se staly moderní, plně vybavená pracoviště prosazující nejnovější medicinské postupy. Osobně přispěl i k vyzdobení prostor sbírkou vlastních autorských fotografií. Fotografování ho provázelo od útlého věku. Už jako malý kluk měl možnost sledovat při práci významného českého fotografa Josefa Sudka, který byl blízkým přítelem jeho rodičů. Doktor Calta se specializoval zejména na panoramatické fotografie a jeho fotografie byly několikrát veřejně vystaveny. Jeho poslední expozice "Krámky a jiná zátiší" je stálou výstavou v berounské nemocnici.

Doktor Calta zůstane ve vzpomínkách svých kolegů, přátel i pacientů jako člověk, který měl ke každému ve svém okolí vždy lidský a osobní přístup. Díky svému pracovnímu nasazení, pevné vůli, ochotě pomáhat, ale i férovému a poctivému přístupu, pan doktor Calta vždy dosáhl realizace svých vizí a životních plánů.

Vedení a pracovní kolektivy společností Multiscan s.r.o., JESSENIA a.s. a NH Hospital a.s. vyjadřují svou hlubokou soustrast jeho manželce a zároveň naší kolegyni Janě a též dětem doktora Calty.