V. Berounský rehabilitační den

25. 10. 2016

Celostátní konferenci, Berounský rehabilitační den, pořádalo Rehabilitační centrum Rehabilitační nemocnice Beroun 20. října již popáté, stejně jako v předchozích letech v hotelu Grand v centru Berouna.

Odborným garantem byl MUDr. Ondřej Horáček, Ph.D., primář Rehabilitačního centra Rehabilitační nemocnice Beroun. Hlavním tématem letošní konference byla problematika pánevního dna, prostupující napříč mnoha lékařskými obory, které pacienty s narušeným pánevním dnem řeší. Toto postižení může provázet různá urologická, gynekologická a střevní onemocnění a k postižení struktur pánevního dna může dojít i po některých operacích. Kromě urologů, gynekologů a gastroenterologů se s těmito pacienty setkávají také rehabilitační lékaři a fyzioterapeuté. Na konferenci byli pozváni k aktivní účasti přední odborníci z renomovaných pracovišť ČR, kteří se různými aspekty dané problematiky zabývají. Díky tomu se účastníci konference mohli seznámit mimo jiné i s nejmodernějšími diagnosticko-terapeutickými postupy. Postupně zazněly příspěvky věnované anatomii a kineziologii pánevního dna, postižení pánevního dna u neurologických onemocnění a u poranění pánve, další se zabývaly např. rehabilitační léčbou u močové inkontinence. Příspěvek MUDr. Zuzany Šerclové, primářky chirurgického oddělení partnerské Nemocnice Hořovice byl věnovaný anorektální dysfunkci u chirurgických pacientů, tématicky navazující příspěvek, zaměřený na rehabilitaci u anorektální dysfunkce, pak přednesla MUDr. Milena Kolářová z Rehabilitačního centra berounské nemocnice. V této oblasti se spolupráce mezi chirurgickým oddělením hořovické nemocnice a Rehabilitačním centrem nemocnice v Berouně úspěšně rozvíjí. Konference se zúčastnilo celkem 180 účastníků z celé ČR, z nichž mnozí se ve svých ambulancích problematice pánevního dna cíleně věnují. Jednotlivé přednášky byly živě diskutovány, účastníci konfrontovali své zkušenosti a potvrdilo se, že problematika pánevního dna je téma opravdu aktuální.