Sochařské sympozium

15. 7. 2016

Rehabilitační nemocnice Beroun přivítá sochařské sympozium

Proměna berounské nemocnice je za posledních devět let od její privatizace ing. Sotirisem Zavalianisem doslova nevídaná, a to ve všech směrech. Změnila se na špičkové moderní zdravotnické zařízení, které, jak její návštěvníci, tak odborníci, řadí k tomu nejlepšímu, co dnes české zdravotnictví nabízí. Vedle moderního vybavení, velice kvalitní péče, lidsky vlídného a vstřícného přístupu k pacientům a mnoha dalšího pozitivního na tom má určitě svůj podíl i její umístění v klidné části Berouna a její „zarámování“ dnes již opět půvabným parkem. A právě tady, v nemocničním parku, se zastavme. Majitel nemocnice ing. Zavalianis chce mít od začátku nemocnici nejen špičkovou, co se týče zdravotní péče a vybavení, ale velký důraz klade i na estetiku prostředí. A tak se kromě jiného rozhodl obohatit areál nemocnice sochami z hořického pískovce. Ty zde vzniknou během letošního léta – konkrétně mezi 25. červencem a 25. zářím na sochařském sympozium, jehož garantem se stal Jiří Fürst. Ten oslovil několik současných renomovaných sochařů, kteří v hořickém pískovci pracují a převážně se věnují figurální tvorbě. Sympozia se zúčastní akademičtí sochaři Ladislav Janouch, Eva Mičková, Anna Plačková, Laco Sorokáč, František Svátek, Daniel Talavera, Milan Vácha a Miro Žáček. Těm, kteří se více zajímají o výtvarné umění, jsou jistě mnohá jména známá a možná již některé jejich sochy viděli. Kromě těchto umělců si při sympozium vyzkouší svoji sochařskou invenci i několik studentů uměleckých škol.

Sochařské sympozium v berounské nemocnici bude slavnostně zakončeno 15. října vernisáží, k níž bude vydán i katalog s medailonky umělců a hlavně fotografiemi z průběhu sympozia a samozřejmě také soch, které zde vzniknou.