Mezinárodní den sester a ošetřovatelek

16. 5. 2016

Růže, jako symbol velkých díků

Červená růže jako symbolické předání velkých díků za náročnou, trpělivou a obětavou práci pro zdravotní sestry a další ošetřovatelský personál. Tak byl připomenut v Rehabilitační nemocnici Beroun 12. května svátek, který se od roku 1965 slaví po celém světě – Mezinárodní den zdravotních sester a ošetřovatelek.
Jeho vznik je spjat s datem narození Florence Nightingalové (12.5.1820), která v podstatě dala první základy ošetřovatelskému modelu, používanému dodnes, a zasloužila se o první vzdělávání ošetřovatelek. Jejím hlavním mottem bylo dodržování hygieny, vlídnost a empatie k nemocným. „Hygiena je samozřejmostí, a jsem velice ráda, že v naší nemocnici je to stejné u vlídnosti a empatie k pacientům. Není fráze, že povolání sester a dalších zdravotnických pracovníků je posláním, a jsem přesvědčena, že v drtivé většině to u našeho personálu platí,“ řekla ředitelka nemocnice Nataša Petsini a dodala, že je opravdu hrdá na to, že má takové spolupracovníky. Je proto velice ráda, že existuje tento svátek, kdy může slovo díky za obětavost, nasazení a kvalitní práci, často ve velice nelehkých situacích, zaznít i oficiálně. Krásná moderní nemocnice, vybavená špičkovým vybavením, by totiž bez kvalitních zaměstnanců rozhodně tak dobrou pověst, jako ta berounská má, neměla.