Konference

13. 6. 2016

Účast odborníka z berounské nemocnice na dvou významných konferencích

Primář Rehabilitačního centra berounské nemocnice MUDr. Ondřej Horáček Ph.D. se letos již dvakrát aktivně zúčastnil celostátních odborných konferencí, na nichž přednášejí přední odborníci v oblasti rehabilitace. 19. dubna to bylo v Lékařském domě v Praze na „14. Jandově myoskeletálním dni“, významné celostátní konferenci, pořádané Společností pro myoskeletální medicínu ČLS J. E. Purkyně, připomínající každoročně odkaz spoluzakladatele moderní české rehabilitace prof. MUDr. Vladimíra Jandy. Ve svém sdělení se zabýval úlohou degenerativních změn páteře při vzniku bolestí bederní páteře a prezentoval vlastní zkušenosti s diagnostikou a terapií takto způsobených chronických bolestí.

Dne 3. června MUDr. Horáček přednášel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze na „28. Vojenském fyziatrickém dni“, uspořádaném hlavním odborníkem Agentury vojenského zdravotnictví AČR pro obor Rehabilitační a fyzikální medicíny. Jde o nejvýznamnější konferenci v oboru Rehabilitační a fyzikální medicíny v rámci vojenského zdravotnictví AVČ. MUDr. Ondřej Horáček zde hovořil na téma „Využití zrcadlové terapie u pacientů po cévní mozkové příhodě“. Zrcadlová terapie (viz fotografie) je velmi perspektivní léčebná metoda, kterou vypracoval americký neurolog indického původu V. S. Ramachandran v roce 1995. Tuto celosvětově rozšířenou léčebnou metodu, založenou na tzv. „vizuální zpětné vazbě a optické iluzi“, prováději ergoterapeuté v Rehabilitační nemocnici Beroun již čtvrtým rokem a mají s ní velmi dobré zkušenosti. Osvědčila se zejména při terapii pacientů po cévních mozkových příhodách a k léčbě fantomových bolestí po amputacích končetin.